Přeshraniční projekt Dřevařství na Šumavě a v Bavorském lese se podařilo v těchto dnech dokončit. V rámci projektu vzniklo centrum dřevařství v Neuschönau, zřídila se venkovní expozice dřevařství v Modravě a postavilo se nové muzeum dřevařství v Dlouhé Vsi, které zahrnuje i venkovní expozici a naučnou stezku dřeva u řeky Otavy.
Obce na Šumavě a v Bavorském lese ve spolupráci s Národním parkem Bavorský les a se Západočeskou univerzitou v Plzni připravily pro návštěvníky unikátní expozici o historii dřevařství. „Projekt mapuje historii těžby, zpracování a dopravu dřeva na Šumavě a v Bavorském lese. Téma dřevařství spojující celý region je uceleně zpracováno a prezentováno formou jedné propojené a tematicky ucelené expozice na rozsáhlém území od Neuschönau přes Modravu, povodí Vydry a horního Pootaví až po Dlouhou Ves,“ uvedl mluvčí projektu Jaroslav Marian.
Expozice začíná naučnou stezkou, klauzy a plavebním kanálem v Neuschönau, dále navazuje územím těžebních revírů na česko-bavorském pomezí a venkovními expozicemi na Modravsku, Poslední část se věnuje plavení dřeva a vorařství na horním toku Otavy.
„Pro potřeby provozu Muzea dřevařství v Dlouhé Vsi se postavila nová stylová budova, která se nachází při hlavní silnici vedoucí ze Sušice na Centrální Šumavu,“ uvedl starosta Dlouhé Vsi Dušan Rovňan. Nachází se tam expozice s tématem lesa, historie dřevařství, zpracování a dopravy dřeva. Prostor kolem muzea je věnován venkovní expozici s replikou voru a zvětšenou maketou krabičky zápalek.
Venkovní expozice zahrnuje také informace a odkazy na historii dřevařství v Dlouhé Vsi, která byla vybudována jako dřevařská osada. Do dnešní doby se zde zachoval jedinečný soubor dvojdomků s polovalbovými střechami a dvojicí polokruhových okének ve štítě, které dal pro své zaměstnance v první polovině 19. století postavit majitel panství kníže Schwanzenberg.
„Vedle bývalého vaziště vorů stojí dodnes hradlový most a provozované dřeviště, jehož historie je stará skoro 200 let. V objektu bývalého hamru Branau byla založena v osmdesátých letech 19. století fabrika na výrobu zápalek. I tato dřevozpracující továrna funguje do dnešních dnů,“ uzavírá starosta Dušan Rovňan.
Naučná stezka dřevařství v Dlouhé Vsi navazuje tematicky na Dřevařskou stezku vedoucí do Dlouhé Vsi z česko-bavorské hranice. V Bavorsku na ni v rámci projektu navazuje nová stezka vedoucí opačným směrem od hranice do Neuschönau. Tím došlo k propojení a vytvoření jedné přeshraniční tematické stezky Neuschönau – Dlouhá Ves.
Nová naučná stezka dřeva v Dlouhé Vsi vede od budovy muzea kolem bývalé továrny rodiny Schellů (stále zde probíhá dřevozpracující výroba), dále podél vodního kanálu, který nechal vybudovat K. Schell pro pohon jedné z prvních vodních turbín. Asi po kilometru se cesta stočí podél řeky Otavy k vodnímu dílu – jez. V tomto úseku může návštěvník vidět, jak složité úseky museli voraři s vory překonávat. Stezka se poté vrací podél řeky zpět do vsi k muzeu. Jedná se o okruh v délce cca 4,5 km po rovinatém terénu. Po trase stezky jsou instalovány QR kódy s popisem zajímavých míst
„Zdejší expozice je tematicky zaměřená na těžbu dřeva, jeho prvotního zpracování a transport k vodní dopravní cestě. Za shlédnutí určitě stojí dřevorubecká chýše, milíř na výrobu dřevěného uhlí či sáně na svážení dřeva. Exponáty jsou opatřeny informačními tabulemi,“ popisuje starosta Modravy Antonín Schubert.
V objektu je zřízena expozice zaměřená na les, jeho cyklus a proměny v průběhu historie a také vliv člověka na něj. Podobně jako v Dlouhé Vsi navazuje přímo na Centrum dřevařství nová naučná stezka dřevařství vedoucí centrem obce a po napojení na stávající Dřevařskou stezku dále pokračuje k hranici.
„Součástí celého projektu je i naučný web Les a dřevařství, který je prezentován v infocentrech v Neuschönau, v Modravě a v muzeu v Dlouhé Vsi. Je propojený i na Turistický webový portál Šumavy a Bavorského lesa a obsahuje základní informace o lese a dřevařství. Web obsahuje i namluvený text,“ informuje starosta Modravy Antonín Schubert.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.