Díky Víkendu otevřených zahrad ožije v pátek 11. a v sobotu 12. června Jiráskovo náměstí v Plzni. Pro zájemce se po oba dny otevře zahrada dominikánského kláštera, připravena je i výstava Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách. Projekt obnovy Jiráskova náměstí a klášterní zahrady již získal územní rozhodnutí, dalším krokem je stavební povolení. Partnerem města a druhého městského obvodu při obnově Jiráskova náměstí je Nadace Proměny Karla Komárka.
„Víkend otevřených zahrad na Jiráskově náměstí se stal již tradiční akcí, kterou organizuje Masarykova základní škola se svými žáky. Klášterní zahradu otevřeme v pátek 11. června od 13 do 17 hodin, v sobotu pak od 9 do 17 hodin,“ vysvětlil ředitel Masarykovy základní školy Plzeň Antonín Herrmann a doplnil: „Letos naposledy je možno vidět zahradu ve stávajícím stavu, protože již brzy dojde k její přestavbě.“
„Náklady na obnovu Jiráskova náměstí i klášterní zahrady jsou vyčísleny na přibližně 135 milionů korun. V současnosti získal projekt územní rozhodnutí, další fází je získání stavebního povolení. Samotná rekonstrukce by měla být zahájena nejpozději do konce roku 2023. Můžeme se těšit na architektonicky kvalitní prostor s inovativním využíváním přírodních zdrojů a s prosperující zelení, který bude lákat návštěvníky všech generací k pobývání, relaxaci, hrám i k aktivnímu trávení volného času,“ uvedl Pavel Šindelář (ODS), technický náměstek primátora.
„Výsledná podoba parku bude odrážet nejen potřeby místních lidí, ale také nejnovější trendy v oblasti přizpůsobování měst dopadům klimatické změny. Plzeňané se tak mohou těšit na nové dětské hřiště a kašny i na unikátní systém zavlažování. Ten bude uveden do praxe díky špičkovým odborníkům, kteří budou klást důraz na hospodaření s dešťovou vodou,“ podotkla ředitelka nadace Proměny Karla Komárka Petra Lepková s tím, že nadace obnovu parku podpořila sumou 25 milionů korun.
„Obnovu Jiráskova náměstí považuji v plzeňském i celorepublikovém měřítku za skutečně unikátní projekt, na kterém nejenže aktivně spolupracují desítky místních organizací a nadšenců, ale který progresivním a často novátorským způsobem řeší celou řadu výzev, jež mu historie i současnost místa přináší. Těší nás, že se do přípravy projektu podařilo zapojit širokou veřejnost, která od samého počátku přispívá k tomu, aby fungoval co nejlépe, a máme velkou radost, že projekt letos získal územní rozhodnutí. Věříme, že jeho realizace ukáže, že má smysl přistupovat k rozvoji veřejných prostranství takto kvalitně,“ vysvětlil architekt Marek Sivák z plzeňského spolku Pěstuj prostor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.