Přes půl milionu korun investuje město Plzeň do opravy tří památkově chráněných objektů. Jde o budovy v historickém centru města, přispěje i na opravu střechy fary v Liticích. Přidělení dotací na opravu památek schválili zastupitelé.
Město dá 140 tisíc korun na provedení oprav komínů a rekonstrukce tří slohových komínových hlavic na střeše farní budovy čp. 1, Budilovo náměstí 2 v Plzni–Liticích, která představuje hodnotnou církevní budovu postavenou v barokním stylu v letech 1785–1810. Budovu završuje rozměrná valbová střecha v hřebeni korunovaná komíny. Vlastníkem této kulturní památky je organizace Koinonia Giovanni Battista – Koinonia Jan Křtitel.
„Provedením oprav komínového zdiva a obnovou tvaru slohových komínových hlavic bude vhodným způsobem obnoven vnější vzhled kulturní památky, která je významným příkladem barokní architektury na území města Plzně,“ uvedla Eliška Bartáková (ANO), náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí.
Dotaci ve výši 200 tisíc korun obdrží na provedení opravy fasád bočních štítů a dvorních průčelí vlastník městského domu čp. 102, Dřevěná 9, který byl postaven v roce 1842 na místě tehdy zbořené hradební zdi ve stylu pozdního klasicismu. „V současnosti se boční štíty nalézají v nevyhovujícím technickém stavu, dvorní fasády vykazují rovněž známky poškození. V daném případě je provedení stavebních prací nezbytné, neboť zabrání dalšímu poškozování objektu a zabezpečí ochranu hodnot kulturní památky do budoucna,“ vysvětlil Karel Zoch, vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně.
Město dále poskytne dotaci 170 tisíc korun na zrestaurování historického kovového konzolového domovního znamení U Zlatého lva v průčelí měšťanského domu čp. 170, Prešovská 5. Autor uměleckého kovářského díla není známý. Znamení je od roku 1800 nedílnou součástí vzhledu historického městského domu. Podle odborníků je nyní v nevyhovujícím technickém stavu a jeho zrestaurování je nezbytné.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.