Ve své polovině je výstavba areálu TechTower na Světovaru, jehož dominantou bude 32 metrů vysoká věž. Bývalý pivovar bude po kompletní přestavbě sloužit jako vědeckotechnický park pro startupy a inovativní firmy. Město Plzeň přestavbu zahájilo loni. TechTower by měl být dokončen na podzim příštího roku. Celkové náklady jsou v současné chvíli vyčísleny na 573 milionů korun. Oproti původnímu projektu se už stavba nečekaně prodražila o 75 milionů korun.
„Předmětem rozsáhlé přestavby jsou dva objekty, Ležácké sklepy s dvaatřicetimetrovou vodárenskou věží a bývalá správní vila. V tuto chvíli už jsou v objektu Ležáckých sklepů provedeny vnitřní hrubé a bourací práce. V objektu vily je kompletně dokončena střecha. Byla již také položena část venkovních inženýrských sítí jako jsou vodovod, horkovod, kanalizační stoky a elektropřípojky,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).
Areál bývalého Světovaru byl postaven na konci první světové války jako konkurence Prazdroji. Tehdy šlo o nejmodernější pivovar v Rakousku-Uhersku. Ležácké sklepy byly vybudovány z kvalitního železobetonového skeletu s klenbovými skořepinami a cihlovými vyzdívkami. „Celý objekt Ležáckých sklepů se vlastně skládá ze dvou částí a my jsme využili toho, co nám už nabízel. V jeho nižší části je nádherná původní hala. Stačilo jen navrhnout velkorysý venkovní nástup a vytvořit nádvoří,“ popsala Tereza Vojtěšková architektonické řešení hlavního objektu.
Naopak ve vyšší části objektu je základní původní dělení dané skeletem, a tak se tam přímo nabízelo rozdělení na kanceláře. „Dokonce nám konstrukce domu dovolila vložit i celé patro navíc. Důležité pak bylo obě tyto části co nejpříměji a nejjednodušeji výškově propojit,“ vysvětlila Vojtěšková. V přízemí druhé menší budovy – správní vily – bude mateřská škola se zahradou. Sloužit bude především dětem, jejichž rodiče budou v TechToweru pracovat.
V prvním patře vily vzniknou kanceláře Správy informačních technologií města Plzně, podcastové studio a kanceláře pro startupy i na pronájem. V o objektu je zabudovaný i bazén. „Takové zadání jsem řešila poprvé. Současně jsme museli vyřešit i prosvětlení celého objektu. Tím, že je objekt chytře postavený jako skelet, nám však umožnil probourání velkých oken i vložení bazénu, který je hluboký deset metrů,“ řekla Vojtěšková. Bazén však nebude sloužit k plavání, ale k testování podvodních robotů v rámci projektu Správy informačních technologií (SIT) města Plzně.
„Prostory pak budou sloužit nejen k testování, ale i k výcviku práce s roboty v rámci složek integrovaného záchranného sytému,“ popsal plány ředitel SIT Luděk Šantora. Ten věří, že díky TechToweru vznikne komunita mladých lidí, z nichž se budou generovat špičkoví odborníci pro regionální firmy nebo zakladatelé startupových firem, které budou přinášet unikátní řešení, investiční i pracovní příležitosti.
S výchovou mladých talentů má SIT dlouhodobou zkušenost. Zřizuje mimo jiné Centrum robotiky, jež je zaměřené na technické mimoškolní vzdělávání dětí, organizuje pro ně kroužky či příměstské tábory. I na činnost Centra robotiky chtějí v TechToweru navázat. „Rozvoj talentů a Inspirace k podnikání jsou dvě hlavní hesla, jimiž se řídí proces, kterým se prostřednictvím Centra robotiky snažíme přivést co nejvíce dětí k technickému vzdělání. Že nejde o prázdná slova dokazuje například to Centrem robotiky ročně projde čtyři sta dětí. A tito mladí talenti pak mohou pokračovat třeba právě v TechToweru,“ uvedl Luděk Šantora.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.