K panoramatu západočeské metropole chrám sv. Bartoloměje neodmyslitelně patří už několik staletí. Do dnešních dob toho katedrála zažila opravdu hodně, včetně ničivého požáru v roce 1835. Pro návštěvníky byla plzeňská dominanta poslední tři roky uzavřena kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Práce jsou už u konce a chrám může opět přivítat návštěvníky. Ke slavnostnímu znovuotevření plánuje Biskupství plzeňské několikadenní program.
„Je to svátek svátků. Má to rozměr události, kterou člověk zažije jednou za život,“ neskrýval radost z dokončené rekonstrukce biskup Tomáš Holub. Ze svého sídla Biskupství plzeňského to má do katedrály, co by kamenem dohodil. „Nakukování do katedrály si trošku odpírám a pomalu si to servíruji, aby to mělo charakter toho, že vidím vždycky velký posun a abych měl velkou radost,“ prozradil.
Katedrála po sto letech prošla opravou za zhruba 115 miliónů korun, většinu nákladů pokryla evropská dotace. Jednalo se o kompletní rekonstrukci, která zahrnovala restaurátorské práce na malbách i mobiliáři. Do dílen restaurátorů putovaly také sochy a obrazy. Péči věnovali odborníci i Plzeňské madoně, která je nejcennější gotickou madonou v Česku.
Zvýšení komfortu se dočkají i návštěvníci, kterým bude nově sloužit sociální zázemí nebo například vytápěné lavice. Slavnostně se katedrála otevře v úterý 2. června.
Takto to uvnitř katedrály vypadalo na konci loňského ledna, zdroj: bip.cz
„Zcela nové je to, co katedrálu dělá katedrálou. Tedy katedra biskupa, což je místo, kde sedí biskup při slavnostní bohoslužbě. Je to samo o sobě moderní umělecké dílo, které bude také požehnáno a poprvé bude součástí liturgie při nedělní mši,“ popsal biskup. Novinkou je také nově zpřístupněná expozice v podkroví. „Je to podkroví s jedinečným historickým gotickým krovem, který má jen málo srovnání ve střední Evropě,“ podotkl biskup.
Otevření katedrály 2. června doprovodí výstava “Srdce města, srdce diecéze“, která bude umístěna na náměstí v těsné blízkosti chrámu. Následně se otevře už zmíněné podkroví a večer si mohou Plzeňané užít koncert Plzeňské filharmonie. Čtvrtek a pátek bude patřit prohlídkám.
Sobota, 6. února 2021, 17:30
Představte si, že žijete v roce 1835. Během chladné noci 6. února se nad Plzeň přiženou velká temná mračna. Blesk rozčísne oblohu a ozve se hlasité zahřmění. V tu chvíli se na věži kostela svatého Bartoloměje objevuje první malý plamínek. Nikdo...
V sobotu se uskuteční Diecézní pouť pro pozvané zástupce z diecéze. „Mši bude sloužit biskup Václav Malý, který u Bartoloměje kaplanoval a rád na to vzpomíná," uvedl Holub.
Na podvečerním koncertu na nově restaurovaných varhanách vystoupí regenschori z katedrál v Plzni, Praze a Řezně.
„Jedná se o nástroj z roku 1894. Varhany byly několikrát přestavovány a nyní došlo k tomu, že se vrací do původní podoby. Zachovalo se zhruba 80 procent píšťal, takže ty tam po opravě budou znít i nadále. V současnosti má nástroj bezmála čtyři tisíce píšťal,“ popsal Aleš Nosek, regenschori katedrály sv. Bartoloměje.
V neděli oslavy vyvrcholí slavnostní mší, kterou bude sloužit biskup Tomáš Holub. Večer zazní tóny charitativního operního koncertu Divadla J. K. Tyla. Výtěžek z této akce podpoří Nadaci Nory Fridrichové a matky samoživitelky. Vystoupení filharmonie i divadla by měli moci lidé sledovat i skrze online přenos.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.