První změnu Územního plánu Plzeň schválili zastupitelé města. Účinnosti nabude ke konci dubna. Finálnímu schválení předcházel sběr námětů, které obsahovaly například možnost zvětšení velikosti zastavěné plochy objektů v rekreačních oblastech či možnost změny způsobu využití z pozemků nezastavitelných na zastavitelné.
„Cílem nebyla zásadní změna koncepce platného územního plánu, ale jen jeho precizace. Všechny podané náměty byly posouzeny a na základě podrobného prověření z nich byly zpracovány změny,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Doplnil, že drobné úpravy se týkaly i regulativů způsobu využití.
„Charakteristické jsou především rozsahem drobné změny, které zpřesňují území podle jeho skutečného užívání. Zde jde například o oblast okolo Velkého Boleveckého rybníka s úpravou rozsahu ploch rekreace, v jeho blízkosti je to také rozšíření lokality sportovního areálu Na Prokopávce. Pozornost se věnovala i vymezení veřejných prostranství, kdy byla doplněna nebo zpřesněna tato prostranství v územním plánu již vymezená,“ uvedla Irena Vostracká, ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.
Podle slov ředitelky Vostracké úpravy vycházely z prověření zamýšlených konkrétních stavebních záměrů nebo ze zpracovaných územních studií. To je příklad vymezení veřejného prostranství s převahou parkových ploch Na Remízku v městské části Lhota.
„Jako změnu, která zlepší do budoucna rekreační potenciál města Plzně, je možné jmenovat změnu plochy železnice v úseku mezi Plzní a Chrástem, která po výstavbě tunelu pod Chlumem pozbyla významu. Zde byla navržena plocha přírodní, ve které může být realizována například cyklostezka propojující Plzeň s jejím krajinným zázemím. Poměrně významnou změnou je úprava dopravního řešení v oblasti Karlovarská, kdy na základě zpracované podrobnější dokumentace na řešení v prostoru křižovatky „rondel“ se toto přenáší formou změny do územního plánu,“ dodala ředitelka.
Zpracovaný návrh změny územního plánu byl předložen k veřejnému projednání 11. června 2020. Na základě uplatněných stanovisek dotčených orgánů a námitek a připomínek občanů, byl návrh upraven a finální verze obsahuje 120 jednotlivých změn. Zastupitelstvo města Plzně schválilo zpracovanou změnu a vydalo ji formou takzvaného opatření obecné povahy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.