Už tři roky mapují přírodovědci v CHKO Český les vybrané druhy rostlin a živočichů. To přináší i řadu nových objevů, jedním z nich je i nález kriticky ohroženého brouka rýhovce pralesního. Toho poprvé našli už v roce 2015, nyní se jeho výskyt potvrdil i v dalších lokalitách.
Nyní byl brouk nově potvrzen ve třech přírodních rezervacích, a to v rezervaci Pleš, Malý Zvon a Dlouhý vrch. Podle odborníků se právě tady nachází původní porosty bučin, které se jinak v Českém lese vyskytují jen zřídka.
„Objevení druhu hned ve třech okolních rezervacích ale bylo přece jen překvapení. Radost byla o to větší, že před rokem 2015 byl rýhovec pralesní znám jenom z pěti míst v celé republice,“ konstatuje Zdeněk Papoušek, který prováděl inventarizační průzkum hmyzu.
Rýhovec je nenápadný a měří méně než centimetr. Zároveň patří mezi naše nejohroženější brouky. K vývoji larev i k životu dospělců potřebuje staré tlející stromy dostatečného průměru a vlhkosti. Takové prostředí ale většinou v lesích s lesním hospodařením chybí. Rýhovec pralesní se proto vyskytuje především v místech, která jsou ponechána přírodě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.