Eliška, Honza a Miky se každý rok ukládají k zimnímu spánku, z toho se budí vždy počátkem března. Ani letos tomu nebylo jinak, rozespalé chlupáče už zachytili pracovníci zoologické zahrady na video. Zatím se s nimi veřejnost ani jinak setkat nemůže.
Výběh medvědů hnědých v plzeňské zoo je z roku 1998, poprvé se zde k zimnímu spánku uložili hned následující zimu. Od té doby se pravidelně probouzí kolem svátku MDŽ. Plzeňská zoo chová tyto šelmy už od 40. let, postupně zde byl i medvěd malajský, baribal, lední medvěd i medvěd ušatý.
V roce 1974 přijíždějí do ZOO první zebry a odjíždí jediný lední medvěd, foto: archiv ZOO Plzeň
Největší změny zaznamenala zahrada v roce 1998, kdy dostali medvědi místo dvou klecí celý hektar lesa. „Takový výběh dosud v republice chyběl. Zde mohou šplhat po stromech, hrabat se v zemi, běhat či se koupat ve velkém bazénu,“ popisuje mluvčí zahrady Martin Vobruba.
Sobota, 9. ledna 2021, 16:00
Aktuální situace nepřeje mnoha aktivitám, například návštěvě zoologické zahrady. Proč si ale v teple domova nepřečíst pár zajímavostí o té plzeňské, která bude v tomto roce slavit 95. let od svého založení. Nakladatelství Starý most k tomuto jubileu...
Loni v říjnu musel veterinář utratit starého samce Pištu, který dlouhodobě trpěl zdravotními problémy. Podle dostupných informací byl Pišta s věkem 39,5 roku nejstarším medvědem v celé republice.
I nadále mohou lidé zahradu podpořit nákupem hravých poukazů. Díky nim dopřejí třeba lvům návštěvu kadeřníka, hrabáčům lekce jógy či manikúru a nebo podpoří právě medvědy, kteří jsou jedni z ambasadorů projektu.
„Dárkovými poukazy jsme se inspirovali ve Dvoře Králové, kde měli dočasnou stravenku. U nás jsme to pojali jako poukaz na služby pro zvířata jako je například wellness, pedikúra, návštěva sushi restaurace a podobně,“ dodal Vobruba.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.