Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Obce ohrožené stavbou jaderného úložiště dál chtějí bojovat za svá práva a hájit místo pro život

I přes současnou pandemickou situaci si vyžádali zástupci Plzeňského kraje a samosprávných obcí jednání s ministrem obchodu a průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO) o jaderném úložišti, které by mohlo vzniknout na Klatovsku. Důvodem jsou další rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Správy úložišť jaderného odpadu (SÚRAO).

Vláda loni v prosinci schválila výběr čtyř doporučených lokalit pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu - Březový potok na Klatovsku, Horka mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím, Hrádek u Jihlavy a Janoch u Temelína. Na těchto lokalitách se uskuteční výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.

Lokalita Březového potoka v Plzeňském kraji se rozšířila o další čtyři obce, kterými jsou Horažďovice, Malý Bor, Břežany a Kovčín v lednu tohoto roku. Úložiště se tedy nyní přímo dotýká deseti obcí v našem regionu.

„Pro pět lokalit jsme ukončili období dlouhodobé nejistoty. Uvědomuji si citlivost celého procesu a spoustu otázek ze strany veřejnosti, proto jsme se čtyřmi lokalitami v přímém kontaktu a chceme být maximálně transparentní a posílit vzájemnou důvěru. Věřím, že se nám podaří dostát našim společným závazkům a zodpovědnosti za zajištění konce palivového cyklu a najít finální lokalitu pro úložiště, která bude nejlépe splňovat přísná kritéria, především však bezpečnost,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Obce a kraj namítají, že se cítí poškozováni ve svých právech. Rozhoduje se o projektu, který zásadně ovlivní kvalitu života obyvatel dotčených obcí. Přes sliby vlády ale stále neexistuje zákon o zapojení obcí do procesu výběru lokality pro ukládání jaderného odpadu, proto je celý proces výběru považován za právně nesprávný. Ve většině dotčených obcí se uskutečnila referenda, která projekt odmítají a ve všech obcích jsou platná usnesení zastupitelstev, která zavazují starosty k působení proti výstavbě na Březovém potoce. 

V minulosti celý proces výběru neprošel řízenou celospolečenskou diskusí, kde by od počátku byly zapojeny všechny relevantní skupiny obyvatel. Starostové poukazují na to, že se setkávají s odbornými i laickými názory, které zpochybňují ekonomicko-technické vymezení pravidel pro budování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Dosavadní zapojení samospráv do procesu výběru považují starostové za ryze formální a účelové.

„Je stejně důležité, co je pod zemí, jako to, co je nad zemí, tedy obce a lidé, kteří v nich žijí. Celý proces výběru lokality pro HÚJO je silně technicistní s důrazem na geologické podloží a spíše abstrahuje od socio-ekonomických dopadů na obyvatele. Nyní se vám postup může jevit jako efektivní, ale právní bitva, která nás čeká vzhledem k vašemu postupu, ho může zásadně zbrzdit,“ prohlásil na jednání náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Josef Bernard (za STAN) směrem k zástupcům ministerstva.

„Za ty dlouhé roky, kdy naše obce bojují proti tomuto záměru státu u nás vybudovat úložiště, vznikla z naší strany vůči SÚRAO a státu, díky jejich postupům, obrovská nedůvěra a příkopy mezi námi jsou velmi hluboké. Sliby se neplní, jedná se o nás bez nás a využívají každou příležitost, jak nás obejít a samosprávy obcí, ORP a kraje jakoby neměli žádnou váhu,“ konstatoval starosta Pačejova Jan Vavřička (STAN).

Oznámení o zařazení území na Horažďovicku v Pošumaví do uvažovaných lokalit v ČR padlo v roce 2003. „Oznámení provedl direktivním sdělením ředitel SÚRAO a ihned též tehdy sdělil, že obce a občané nemají a nebudou moci do rozhodování státních úředníků zasahovat. Tento neutěšený stav „o nás, bez nás“ přetrvává po celou dobu. Navrhované úložiště a nenávratný způsob ukládání jaderných odpadů zcela změní a zničí způsob života lidí v daném místě,“ prohlásil mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta obce Chanovice Petr Klásek.  

Obce a jejich občané proto musí podle chanovického starosty usilovat o zachování svých práv, hájit své místo pro život vytvořené generacemi předků a toto místo v pořádku předávat svým potomkům. „A vládnoucí garnitura si musí uvědomit, že žijeme v demokratickém státě,“ uzavírá mluvčí Platformy.

Vláda loni rovněž schválila návrh věcného záměru zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivních odpadů, jehož návrh MPO předloží vládě letos. Tento zákon, který dlouhodobě požadují zástupci lokalit i někteří zákonodárci, má podle informací ministerstva obchodu a průmyslu vytyčit „pravidla hry“ přípravy hlubinného úložiště a posílí transparentnost a efektivitu poměřování zájmů v rámci celého procesu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky jaderné úložiště, radioaktivní odpad, Březový potok, Klatovsko, Platforma proti hlubinnému úložišti, odpad, Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, právo, Správa úložišť radioaktivních odpadů, Plzeňský kraj, Karel Havlíček, okres Klatovy, ANO 201

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Obce ohrožené stavbou jaderného úložiště dál chtějí bojovat za svá práva a hájit místo pro život  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.