Velké překvapení čekalo na experty na odchyt a kroužkování labutí z plzeňské záchranné stanice živočichů pod Dolanským mostem. Na řece Berounce teď objevili letošní mládě labutě, které v létě utrpělo velmi těžký úraz hlavy. Příroda si v tomto případě poradila a mladá labuť dokáže žít s ostatními i přes její velký zdravotní hendikep.
„Příroda dokáže neuvěřitelné věci. Náš tým chytačů v srpnu pod Klabavskou přehradou odchytil a okroužkoval pár labutí velkých se sedmi mláďaty. Jedno z mláďat mělo viditelně poraněnou hlavu a pravé oko. Zranění bylo staršího data, rána hluboká, část lebky odštípnutá a úlomky vpáčené až do vnitřní části lebky, oko nefunkční,“ popsal událost z léta šéf záchranné stanice Karel Makoň.
Bylo těžké odhadnut, jak mládě k tak závažnému zranění přišlo. Převoz do záchranné stanice spolu s odloučením od rodiny záchranáři vyloučili, protože by byl pro mládě fatální. „Zvažovali jsme, zda poraněné mládě vůbec kroužkovat a zda jeho utracení by nebylo milosrdnější. Nakonec jsme vše ponechali na přírodě a samotném mláděti s tím, že jsme ho alespoň označili ornitologickým kroužkem,“ uvedl Makoň.
Při kontrole zimoviště vodních ptáků na Berounce pod Dolanským mostem našli chytači v hejnu asi 30 zimujících labutí i mládě s viditelně zdeformovanou pravou stranou hlavy a poškozeným pravým okem. Labuť se chová jako ostatní ptáci, kromě deformace pravé strany hlavy se od ostatních nijak neodlišuje.
„Nefunkční pravé oko je do budoucna pro labuť problém a zásadní handicap, ale labutí bez jednoho oka máme v kraji několik a většinou se jedná o hnízdící a létající ptáky. Všechny tyto případy a mnohé další i u jiných druhů volně žijících zvířat jsou jasným důkazem schopnosti přírody vyléčit i to, co my zvládáme jen díky špičkové medicíně a vynaložení obrovského úsilí,“ dodal Karel Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.