So 29. 8. 2026Evelína
Zprávy

Vodu v řece Klabavě dnes ráno napěnila neznámá látka, na místě zasahovali hasiči

Richard Beneš1 minuta čtení26. 11. 2020, 12:03
Řeku Klabavu napěnila neznámá látka
Řeku Klabavu napěnila neznámá látka · Foto: HZSPK

Hasiči zasahovali od ranních hodin v Chrástu u Plzně, kde unikla neznámá látka do řeky Klabavy. V důsledku toho se zvýšila pěnivost vody na jezech, naopak v tišinách pak pěna ubývala. Úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán. Na místě pracují také experti z hasičské laboratoře v Třemošné.

„Zatím nemáme potvrzeno, o jakou látku se jedná. Dostali jsme informaci, že se výskyt projevuje už v Ejpovickém potoku, který se následně vlévá do Klabavy,“ informoval mluvčí hasičů Petr Poncar.

Laboratoř si nabrala vzorky, na místě vyloučila ropné produkty. „Zaměřujeme se na nalezení místa vstupu látky do vody. Vzhledem k tomu, že je tato látka rozpuštěna v objemu, není tedy pouze na povrchu, nebyly by norné stěny účinné. Zatím víme, že PH vody je v normě a ani nebyly naměřeny zvýšené hodnoty fosforu,“ uvedl mluvčí Poncar.

Přesnější výsledek dá až rozbor na přístrojích v přímo v laboratoři. Podle pracovníka Povodí Vltavy nelze ovšem vyloučit, že se jedná o důsledek přirozeného biologického procesu.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Šermíř si s rodinou pořídil ruinu zámku se dvěma strašidly. Po opravě je jako novýZprávy

Šermíř si s rodinou pořídil ruinu zámku se dvěma strašidly. Po opravě je jako nový

Malebný šumavský zámek Mokrosuky nedaleko Sušice vlastní rodina historického šermíře, kováře a mečíře Jana Jelínka. Splnil si tak dávný sen. Vždy totiž toužil mít vlastní zámek. Společně s rodinou objekt už dlouhá léta nejen opravuje, ale také ho zpřístupňuje veřejnosti. Společně se zámkem získal i dvě strašidla, smutnou Bílou paní a ducha Šourala. Ten majitelům zámku dokonce pomáhá.

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitkůZprávy

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitků

Chcete si užít den plný pohybu, zábavy a rodinné pohody? V sobotu 12. září 2026 se uskuteční už 7. ročník ČEZ Family Run Aquapalace Praha. Rekreační běh propojí sportovní zážitek s příjemnou rodinnou atmosférou a pestrým doprovodným programem. Účastníci navíc za dokončení sedmikilometrové trasy získají celodenní vstupenku do Vodního světa Aquapalace Praha. Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook