středa 28. října 2020 Státní svátek

Zima nám nebude, Plzeňská teplárenská zatopí svým zákazníkům poprvé už v pátek

Už v pátek je připravena zatopit svým zákazníkům společnost Plzeňská teplárenská. Největší distributor tepla tak reaguje na předpovědi, které avizují výrazný pokles průměrných denních teplot o nadcházejícím víkendu.

Oproti předchozím rokům tak začne letošní topná sezona poněkud se zpožděním, loni se topit začalo již 9.září. Podle platné vyhlášky trvá otopné období od začátku září do konce května. Začátek konkrétní topné sezóny potom závisí na vývoji průměrné venkovní teploty. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.

 „Přes léto naši technici tradičně prohlédli a opravili zařízení kotelen, horkovodních rozvodů a předávacích stanic tak, aby vše opět bezchybně fungovalo až do května příštího roku,“ uvedl výrobní ředitel Plzeňské teplárenské Jan Skřivánek.

Topnou sezónu ovšem zahájí i jinde, než jen v Plzni. Zatímco v minulých letech se zpravidla začínalo s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších polohách a výjimkou nebylo ani přerušení vytápění po nástupu babího léta, letos bude podle mluvčího Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavla Kaufmanna vytápění zahájeno celorepublikově prakticky zároveň.

„Teplárny dnes pomalu začnou prověřovat funkčnosti topných systémů z výměníkových stanic postupným přitápěním. K teplárnám na západě Čech (Cheb, Aš, Františkovy Lázně, Karlovy Vary a okolí) a v podhorských oblastech (Liberecko a podobně) se budou postupně přidávat další teplárny až po jižní Moravu (Brno, Zlín nebo Břeclav). Podle předpovědi se v pondělí už bude topit asi všude," uvedl mluvčí. Součansé příjemné slunečné počasí skončí zřejmě v pátek, kdy se citelně ochladí a začne pršet.

Sdružení uvedlo, že více než polovina domácností v domech s moderními domovními předávacími stanicemi přímo napojenými na soustavy zásobování teplem může začít s přitápěním podle vlastního uvážení kdykoliv a nemusí čekat na splnění uvedené podmínky.

Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Podle Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla Česku kolem 600 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15 000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,1 milionu domácností, v nichž žije téměř tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto unsplash.com

Štítky Plzeňská teplárenská, teplo, vytápění bytů, distributor tepla

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.