Počasí dnes8 °C, zítra9 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Rozsáhlá databáze hub bavorsko-česko-rakouského trojmezí prozrazuje místa výskytu více než 4000 druhů

Jste vášnivý houbař nebo naprostý amatér, který nerozezná hřiba od muchomůrky? Kolik jedlých hub najdete na Šumavě? Na kterém stromě roste troudnatec pásovaný? A jak rozšířené je vlčí mléko červené? Odpovědi na tyto otázky poskytuje nový česko-bavorský web www.houby-bez-hranic.eu.

Zájemci zde najdou 12 000 fotografií, mapy výskytu 4200 druhů hub a popisy 3000 druhů hub. Web vznikl v rámci projektu „Houby regionu bavorsko/česko/rakouského trojmezí“, jehož vedoucím partnerem je Národní park Bavorský les.

Od roku 2017 mapuje mezinárodní tým vědců vedený vedoucími projektu Clausem Bässlerem a Peterem Karaschem na Šumavě druhy hub, fotografuje je a popisuje. „Na bavorské straně se projektové území rozkládá od Waldnaabu v Horním Falcku podél Dunaje až k Pasovu a Linzi v Rakousku, na české straně až k Novohradským horám. Srdce výzkumné oblasti tvoří národní parky Šumava a Bavorský les se svou divokou přírodou. Nyní byl projekt završen vytvořením nového webu v němčině, angličtině a češtině,“ říká mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

„Díky 170 tisícům nálezům s více než 4200 druhů hub jsme dokázali shromáždit podstatně více informací, než jsme plánovali,“ vysvětluje Peter Karasch. „Svět hub na Šumavě ale pořád ještě není plně prozkoumán. V porovnání s rostlinami a živočichy jsou houby zanedbávány už více než sto let. Ještě nějakou dobu potrvá, než toto zpoždění doženeme,“ dodává.

S databází, která je nyní k dispozici, jsme získali dobrou vědomostní základnu, na které se může dál stavět. Podle Karasche je pro práci zvláště cenná výborná spolupráce se všemi partnery v Národním parku Šumava a z Rakouska. „Byla to opravdu zábava. Kolegové mají velmi dobré znalosti ve svém oboru, a tak jsme se navzájem poznali a naučili oceňovat.“ A to zvláště když se vyskytly speciální a vzácné nálezy. „Těch jsme měli určitě několik desítek,“ říká Karasch. Patří k nim například objevy závojenky bukové nebo šupinovky ježaté. „Jedná se o houby, které ukazují na člověkem nenarušená místa a lze je najít téměř pouze v přírodních rezervacích, lesních rezervacích a v národních parcích.“

Podle ředitele Správy NP Šumava Pavla Hubeného je projekt zásadním přínosem pro detailnější poznávání nejen území národních parků. „Tato vytvořená databáze tisíce druhů hub je jedinečným počinem. Jsem přesvědčený o tom, že ji budou využívat jak mykologové, tak i houbařští nadšenci, kterých je v České republice obrovské množství. A tento projekt ukazuje, že hranice pro nás neznamenají žádnou bariéru.“

Projekt „Houby regionu bavorsko/česko/rakouského trojmezí“ vznikal v letech 2017-2020 za celkovou částku 725 235 EUR, podíl prostředků EU činil 616 450 EUR.  

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Petr Karasch / Richard Beneš

Štítky houby, houby na Šumavě, databáze hub, česko-bavorský projekt, web o houbách, databáze, projekt, Šumava, Česko, národní park, Národní park Šumava, Rakousko, Evropská unie, Národní park Bavorský les

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rozsáhlá databáze hub bavorsko-česko-rakouského trojmezí prozrazuje místa výskytu více než 4000 druhů  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.