Sražená zvěř na silnicích, smutný, a přesto častý jev na našich silnicích. Zvíře v takovém případě rozhodně neodvážejte, vhodné je se obrátit na policii nebo myslivecké sdružení. V případě, že na silnici nebo jinde uvidíte například mrtvého psa či kočku, je dobré oslovit obec.
Jen za minulý rok řešili policisté přes 15 tisíc případů, kdy auto srazilo srnu či divočáka. Momentálně v srpnu vrcholí srnčí říje, a tak je riziko, že zvěř potkáte na silnici daleko vyšší. Když už k nehodě dojde, je vždy potřeba zavolat policii, která nehodu prošetří a zároveň informuje myslivecké sdružení. Zvěř si nikdy neodvážíme, to se pak dá považovat za pytláctví a hrozí nemalé pokuty.
Na myslivce je možné obrátit se tehdy pokud narazíme při procházce na uhynulé zvíře, otrávené návnady nebo pasti. Zvířete ani ostatních věcí se nedotýkejte a případně se obraťte na nejbližší obecní úřad.
Pokud zvíře uhyne na území obce, řeší věc vždy příslušný úřad. To se týká také zaběhlých domácích mazlíčků nebo usmrcených drobných živočichů. Na nejedné vesnici například volně pobíhají po ulicích třeba slepice.
„V letních měsících a během dovolených může být problém se na obec dovolat, omezené bývají i úřední hodiny, což mnoho lidí odradí od aktivního řešení problému. Proto stále víc obcí volí formu komunikace přes aplikaci Mobilní Rozhlas – chytrý telefon má dnes už skoro každý a nahlásit přes něj sraženou zvěř, rozbitou lavičku nebo zaběhnutého mazlíčka je otázka chvilky. Navíc přes ni mohou lidé i odebírat důležité zprávy z obce a sami se dozvědět o mimořádných událostech,“ doplňuje Ondřej Švrček, jeden ze spoluautorů aplikace Mobilní Rozhlas. Ten využívá slouží mimo jiné i k hlášení podnětů od občanů – aplikaci je možné použít na nahlášení jakékoliv závady na území celé ČR.
Drobná domácí zvířata je možné pohřbít na vlastním pozemku, a to do hloubky alespoň 80 cm, aby se předešlo případné kontaminaci. Zvíře je také možné převést do kafilerie, s kontakty by vám měli poradit na obecním úřadu nebo u veterináře, který by měl zajistit i samotný převoz. K dispozici jsou také zvířecí hřbitovy nebo krematoria.
Sobota, 11. července 2020, 11:09
Srážek se zvěří v tomto období přibývá. Ačkoliv jde často o nehodu, která jde vyřešit bez asistence policie, řidiči často neví, jak se mají zachovat. Svojí roli na místě hraje i stres. Nejrizikovější místo však určit nejde. Ke sražení zvěře...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.