Voda ve venkovních koupalištích v Plzeňském kraji má stále vyhovující kvalitu a podle dostupných informací by na sledovaných místech neměla způsobit plavcům žádné zdravotní potíže. Vodu vhodnou ke koupání má podle krajské hygienické stanice všech víc než 20 koupacích míst, která hygienici v kraji sledují.
Podle hydrobiologa Jindřicha Durase se dá stále dobře koupat v dolní části přehrady Hracholusky i v plzeňských rybnících, kvůli hnědému zákalu naopak nedoporučuje plavání v přehradě České údolí u Plzně.
"Na přehradě Hracholusky už definitivně skončilo období takzvané čiré vody. Průhlednost v dolní části nádrže už klesla na 2,1 metru, což je pro koupání pořád výborné, ale pro potápěče to už tak ideální není. Teplota vody se pohybuje blízko 22 stupňů Celsia," řekl Jindřich Duras. Voda v Českém údolí je naopak průhledná jen do 40 centimetrů a má hnědý vegetační zákal způsobený řasami rozsivkami. "Přestože rozsivky nejsou hygienicky rizikové, pro nízkou průhlednost nelze s čistým svědomím rekreaci doporučit," konstatoval Duras.
V Plzni si lidé dobře zaplavou například v Košuteckém jezírku, kde je voda průhledná do dvou metrů, což je pro jezírko poměrně hodně. Kyslík rozpuštěný ve vodě končí v pěti metrech, takže pokud rybáři nahodí hlouběji, nebudou tam žádné ryby, vysvětlil Duras. Z plzeňských rybníků má nejlepší kvalitu vody největší Bolevecký rybník.
"Aktuálně ale do normální hladiny chybí 106 centimetrů vody. Trpíme nedostatkem. Neustále také probíhá systematické sklízení biomasy vodní vegetace a nelze vyloučit, že se plavci potkají s nějakými úlomky kosené vegetace," popsal hydrobiolog.
Ostatní rybníky soustavy mají podle něj méně kvalitní vodu, ke koupání je ale stále vhodná, sinice se ještě nezačaly tvořit. Průhlednost vody v ostatních rybnících je kolem jednoho metru nebo i méně, jako třeba na Třemošenském a Šídlovském rybníce. I ostatní rybníky mají ale málo vody.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.