čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Vodu na koupání máme v regionu čistou, ale studenou, vyhněte se jen Českému údolí

Kvalita vody ve venkovních koupalištích v Plzeňském kraji je dobrá. Podle posledních dostupných informací hygieniků je voda ve sledovaných koupalištích vhodná ke koupání bez zdravotních rizik. Hydrobiolog Jindřich Duras pouze upozornil na přehradu České údolí u Plzně, kde je voda nekvalitní, a koupání v ní rozhodně nedoporučuje.

Naopak velmi dobré podmínky jsou na největší přehradě v kraji - Hracholuské přehradě. Voda je tam ale stále chladnější, dosahuje lehce přes 20 stupňů. V dolní části Hracholusek je čirá voda. "Aktuálně dnes je průhlednost čtyři metry, což je výborné nejen pro koupání, ale i pro potápění," řekl Jindřich Duras.

Naopak České údolí rozhodně plavcům hydrobiolog nedoporučuje. Do nádrže se při každých srážkách a zvýšení průtoku dostane voda s erozemi z polí, s odpadními vodami a z propláchnuté kanalizace. "Přehradu lze stále považovat za rizikovou, tentokrát ne kvůli sinicím, ale kvůli nespolehlivé mikrobiologické kvalitě vody," uvedl Duras.

Bolevecká rybniční soustava v Plzni má velmi kvalitní vodu, lidé se nemusejí obávat sinic. Teplota pomalu stoupá. Na začátku týdne byla kolem 18 stupňů, teď má Bolevák přes 20 stupňů, řekl Duras. Oproti minulým rokům je nyní teplota zatím o pět až sedm stupňů nižší, řekl novinářům Richard Havelka z městské organizace Správa veřejného statku, jež má rybníky na starost. Podle Durase bude kvalita vody sice stále dobrá, ale za horkého suchého léta mohou rybníky přijít o dalších 30 až 60 centimetrů vody.

Bolevecký rybník nabízí chemicky i bakteriologicky velmi kvalitní vodu. Až o metr snížená hladina ale znamená rychlejší růst vodních rostlin, které sice udržují dobrou kvalitu, ale vadí rekreačnímu využívání. V provozu je proto neustále loď, která rostliny pod vodou kosí.

V Seneckém rybníku chybí 1,5 metru vody, téměř žádná nepřibývá. Voda je ke koupání vhodná. Lidé mohou pozorovat zelený odstín vody způsobený mikroskopickými planktonními řasami. Nepatří mezi hygienicky rizikové druhy. Podmínky se během léta pravděpodobně nezmění, uvedl Duras.

Poměrně dobrou jakost s průhledností kolem jednoho metru má Třemošenský rybník, Šídlovský rybník byl vypuštěn o 1,2 metru kvůli opravě hráze. Kvalita vody bude zřejmě celé léto dobrá, ale plavání silně omezuje nízký stav vody. Kamenný rybník má kvalitní vodu zabarvenou do hněda rašelinnými látkami. Vody je v něm dost, rekreaci ale narušuje blízká stavba silnice.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Plzen.eu

Štítky koupání, kvalita vody, Bolevecké rybníky, České údolí, přehrada Hracholusky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.