Počasí dnes8 °C, zítra9 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Archeologové ze ZČU chystají na léto pro veřejnost komentované prohlídky tří lokalit

Těmi nejpovolanějšími průvodci se stanou v létě archeologové Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Katedra archeologie se totiž připojila k celorepublikovému projektu Archeologické léto, což je série komentovaných prohlídek vybraných a archeologicky zajímavých lokalit.

„Archeologové ze ZČU zavedou návštěvníky do Litic - na zříceninu jednoho z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, dále na místo zaniklé středověké obce Borek na okraji Plzně a do třetice na jihoplzeňskou zříceninu středověkého hradu Lopata,“ informovala mluvčí ZČU Šárka Stará.

Projekt Archeologické léto, který koordinují Archeologické ústavy Akademie věd v Praze a v Brně, spojil desítky muzeí a dalších vědeckých pracovišť. „Každá z komentovaných prohlídek zajišťovaných archeology Fakulty filozofické má tři termíny a účast na nich je bezplatná, nicméně vybraný termín je nutné si rezervovat na webu Archeologického léta,“ řekla mluvčí.

Pro návštěvníky budou prohlídky zároveň možností osobně poznat tváře katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU. Na místo zaniklé vesnice Borek se totiž vydají s jejím vedoucím Pavlem Vařekou, a do Litic a na zříceninu Lopata s jeho zástupcem Josefem Hložkem.  A co všechno prohlídky nabídnou?

Litice

Hrad byl založen na místě staršího pravěkého osídlení, ostroh byl poprvé opevněn patrně již během mladší době kamenné. Další etapy využití budoucího hradního staveniště je možné datovat do starší doby železné a raného středověku. Plocha zaniklého hradu pak byla využívána nejen v průběhu novověku, ale také na konci druhé světové války. Z tohoto období pochází dvě palebná postavení dochovaná v prostoru hradního jádra.

K vidění jsou čitelné terénní relikty jednoho z nejstarších šlechtických hradů na našem území. Je možné sledovat stavební vývoj hradního areálu a rekonstruovat podobu jeho jednotlivých částí. Výklad se zaměří na úlohu, kterou hrad v době své existence plnil a na důvod jeho vzniku. Pro návštěvníky bude připravena ukázka archeologického materiálu z různých období využití lokality.

Prohlídka potrvá hodinu a půl, její náročnost je středně obtížná, její účastníci se budou pohybovat po nezpevněných nebo polních cestách ve zvlněném terénu. Termín prohlídek: 2. 7., 9. 7., 16. 7.

Lopata

Jde o zříceninu hradu ze 14. století. Lokalita byla osídlena již v eneolitu a ve starší době železné. Po polovině 14. století na vyvýšeném skalním bloku vznikl nevelký hrad, který byl v prosinci 1397 poprvé dobyt. Dne 27. října 1432 byl hrad, držený Habartem z Lopaty, znovu obležen, v únoru 1433 posádka po čtyřměsíčním obléhání hrad zapálila a pokusila se o útěk. Většina mužů však byla zajata a vypálený hrad již nebyl obnoven. V okolí hradu jsou dochovány pozůstatky obléhacích prací, jejichž součástí jsou palebná postavení pro zbraně různé ráže, pro vrhací stroj a praky.

V rámci prohlídky bude věnována pozornost historii archeologických výzkumů v regionu a dalším dochovaným komponentám středověké krajiny v bezprostředním okolí. Pro návštěvníky bude připravena také ukázka archeologického materiálu z různých období využití.

Tato prohlídka potrvá dvě hodiny, bude náročnější, účastníci musí překonat velké převýšení. Termín prohlídek: 3. 7., 10. 7., 17. 7.

Borek

Zaniklá středověká vesnice Borek byla založena ve 13. století a její zánik můžeme datovat do doby kolem poloviny 15. století. Ves se nachází 500 m severozápadně od Kamenného rybníka (Plzeň – Bolevec, nedaleko silnice I/27). Dochovaly se tři desítky povrchových pozůstatků čtyř usedlostí, tvořících řadu o délce 140 m, a relikty několika rybníčků.

Archeologický výzkum katedry archeologie odhalil v roce 2008 pozůstatky jedné z usedlostí, zejména trosky trojdílného domu kamenné konstrukce, který stejně jako celá ves zřejmě zanikl katastrofálním požárem. V blízkosti vsi se nacházejí stopy středověké a časně novověké cesty směřující na Plasy, Kralovice a dále do severozápadních Čech, tvořené svazky úvozů. V roce 1943 poškodil pozůstatky vesnice a okolní lesy nálet RAF určený ovšem pět kilometrů vzdálené Škodovce. Výrazné krátery pum různé hmotnosti jsou dodnes patrné.

Také tato prohlídka trvá dvě hodiny, jedná se o středně obtížnou trasu v terénu. Termín prohlídek: 4. 7., 25. 7., 1. 8.

Ohodnoť článek

Foto ZČU

Štítky archeologové, ZČU, prohlídky, průvodci, archeologický průzkum, hrad, léto, Západočeská univerzita v Plzni, archeologie, zřícenina, Litice, Česko, Plzeň, Akademie věd České republiky, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Archeologové ze ZČU chystají na léto pro veřejnost komentované prohlídky tří lokalit  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.