čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Lokalita Březový potok na Klatovsku je jednou ze čtyř, kde může vzniknout úložiště jaderného odpadu

To, čeho se 15 let obyvatelé v okolí lokality Březový potok na Klatovsku obávali a proti čemu každoročně protestují, se zase o něco přiblížilo k realitě. Dnes padlo rozhodnutí o čtyřech finálních lokalitách, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště vysoce radioaktivního odpadu. A jedno z těchto míst se nachází na území Plzeňského kraje.

Do nejužšího výběru pro podzemní sklad vyhořelého radioaktivního paliva z atomových elektráren doporučili experti ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vedle lokality Březový potok poblíž Chanovic dále ještě Janoch u Temelína, lokalitu Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku. Konečné rozhodnutí o výběru bude mít vláda. Původně bylo ve hře devět lokalit.

Podle informací SÚRAO patří zmíněné čtyři lokality mezi nejlépe hodnocené z hlediska kritéria bezpečnosti, dopadů na životní prostředí a technické proveditelnosti projektu. „Technické závěry SÚRAO jsou pouze podkladovým materiálem k dalšímu posouzení, nejedná se o definitivní rozhodnutí v této fázi procesu zúžení lokalit pro stavbu hlubinného úložiště z devíti na čtyři," informovala mluvčí SÚRAO Martina Bílá.

Z původního seznamu tedy prozatím vypadly lokality Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a lokalita Na Skalním u Dukovan.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová zdůraznila, že se nejedná o definitivní zúžení počtu potenciálních lokalit. „Poradní panel expertů SÚRAO projednal závěry výzkumných prací. Nyní je posoudí Rada SÚRAO, která doporučí MPO další postup,“ konstatovala mluvčí.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren. Náklady na vybudování hlubinného úložiště jsou spočteny na 112 miliard korun. V podzemí finální lokality by měl skončit vysoce nebezpečný odpad s garancí bezpečnosti po další statisíce let. Proti vybudování skladiště bojuje Platforma proti hlubinnému úložišti, sdružující 35 obcí a 16 spolků ze všech původně prověřovaných lokalit.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto OÚ Chanovice

Štítky úložiště, radioaktivní odpad, protest, atomový zákon, výběr lokalit, SÚRAO, atomová elektrárna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.