Dnes, 13:40
Z opilství obžaloval státní zástupce u plzeňského krajského soudu devětadvacetiletého muže z Plzně. Podle obžaloby se předloni na podzim užíváním drog dostal do stavu toxické psychózy a kuchyňskými noži v bytě ubodal svého mladšího bratra a zranil otce. Obžalovaný je v psychiatrické nemocnici, k soudu ho v sanitce přivezli a doprovodili ošetřovatelé.
Případ se stal 19. listopadu 2024 v Plzni. Mladý muž podle obžaloby opakovaně užíval metamfetamin, ačkoliv ho lékaři předtím několikrát upozorňovali, aby drogy nebral a varovali ho před možnými následky. Drogami si muž přivodil toxickou psychózu, což je duševní porucha, v jejímž důsledku ztratil schopnost se ovládat a po rozepři a potyčce napadl v kuchyni svého otce a svého o čtyři roky mladšího bratra, řekl státní zástupce.
Útočník podle obžaloby vzal z kuchyňské linky do každé ruky jeden kuchyňský nůž. Oba muže několikanásobně pobodal, pořezal a poškrábal na obličeji, hrudi, krku a rukou. Bratr pachatele na prudké masivní krvácení způsobené bodnými ranami do hrdelní žíly a krční tepny zemřel, otec napadení přežil, stojí ve spise.
Soudce obžalovaného upozornil, že popsané jednání může soud případně posuzovat jako vraždu a pokus o vraždu v takové kvalifikaci, kdy hrozí trest až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Za opilství hrozí muži až desetileté vězení. Státní zástupce pro něj v obžalobě navrhuje šest let vězení a uložení zabezpečovací detence. Obhájkyně uvedla, že nesouhlasí s tím, že by případ měl být posuzován jako vražda, nesouhlasí ale ani se stíháním za opilství. Na odůvodnění a na přípravu obhajoby si vyžádala čas.
Policie v listopadu 2024 uvedla, že podezřelého muže policisté zadrželi hned na místě činu, neskončil ale v policejní cele. "Podezřelý byl vzhledem ke svému psychickému stavu nedobrovolně hospitalizovaný v nemocničním zařízení a v současné době není možné s ním provádět úkony trestního řízení," uvedla dva dny po činu policejní mluvčí Dagmar Brožová.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?