Dnes, 08:31
Největšími miláčky veřejnosti v Návštěvnickém centru Národního parku Falkenstein nedaleko Železné Rudy jsou aktuálně tři mláďata rysa. Narodila se začátkem června ve zvířecím výběhu u Ludwigsthalu. Jejich matka je dlouho držela skryté a v tomto období o ně vzorně pečovala. Malá samička a dva samečci jsou v pořádku a zvědavě zkoumají výběh.
„Mám velkou radost, že se třem malým rysům daří dobře,“ říká ředitelka národního parku Ursula Schusterová. „Matka nám během prvních týdnů dovolila jen letmý pohled na mláďata a jinak je držela dál od lidí – to je naprosto přirozené chování.“ Všichni s napětím očekávali okamžik, kdy se rodina poprvé objeví venku, což se před několika dny skutečně stalo.
Výběh s rysy má velký význam pro vzdělávací a informační činnost národního parku. „Ukazujeme zde, jak rysi žijí a jakou roli hrají v ekosystému,“ vysvětluje profesor Marco Heurich, odpovědný za zvířecí výběhy v národním parku. „Kromě toho nabízíme v rámci našeho vzdělávacího programu pravidelné exkurze a informační stánky na téma rys, aby se návštěvníci dozvěděli více o populaci volně žijících zvířat.“
Informace o životě rysů na Šumavě přináší každoroční monitoring, který společně provádějí vědci z národních parků Bavorský les a Šumava. „V obou chráněných oblastech a jejich okolí mělo v loňském roce jedenáct samic dohromady devatenáct mláďat, většinou jedno až dvě,“ uvádí Heurich. „Pouze jedna samice měla tři mláďata, což je velmi vzácné.“ Rysí samice jsou samoživitelky a úmrtnost mláďat je vysoká – prvního roku života ve volné přírodě se dožije jen polovina z nich.
Rysi potřebují rozsáhlé, co nejméně silnicemi narušené lesní oblasti, aby mohli přežít. Každoročně se na území šumavského parku řeší případy, kdy dojde ke srážce rysa s autem. Naštěstí jde jen o jednotky případů, ale i to stačí. Většinou po takových nehodách rys uhyne, ale může se stát, že zvíře utrpí zranění, která půjdou vyléčit a bude mít možnost vrátit se do volné přírody.
Šumavská populace rysa se rozkládá na 13 000 kilometrech čtvrtečních. „Nemůžeme říct, kolik rysů je přesně na Šumavě a kolik jich je v Bavorském lese. V celém areálu výskytu máme zhruba 120 dospělých jedinců rysa ostrovida. Jde o zvířata starší jednoho roku, úmrtnost mladších jedinců je poměrně vysoká a proto je nezahrnujeme do našeho monitoringu. Je to obrovská oblast, která u nás sahá až do Brd, do Rakouska a do Bavorska,“ řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Z výsledků sledování rysů je známo, že se na území národních parků dožívá i poměrně vysokého věku. Existují jedinci starší deseti let. Je to potvrzený údaj, který vychází z fotopastí umístěných na území národního parku
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám