Dnes, 09:01
V západočeské metropoli žijí tisíce holubů. Přemnoženou populaci se snaží Plzeň regulovat s pomocí holubníku, který město loni za více než půl milionu korun postavilo na půdě domu v sadech Pětatřicátníků. Problém ale stále představují i samotní lidé, kteří opeřence krmí. Myslí to sice dobře, ptákům ovšem škodí.
„Většina ptáků se živí semeny nebo plody. Na náměstí ale najdou poházené rohlíky, sušenky, trdelníky, čokoládu a další pro ně nevhodné či toxické potraviny. Ty jim jednak neposkytují potřebné živiny, způsobují jim navíc velmi vážné problémy,“ upozornila Dagmar Svobodová Kaiferová, vedoucí magistrátního odboru životního prostředí.
Město proto vyzývá obyvatele Plzně i její návštěvníky, aby především v centru a jeho okolí nekrmili holuby. Adekvátní potravu zvířata dostávají v holubníku. Ten vůbec první za 590 tisíc korun zprovoznilo město loni. Kromě létání za potravou tam mohou i hnízdit. Brigádníci jim pak vajíčka vyměňují za atrapy. Tím dochází k humánní regulaci přemnožené populace. Od letošních Velikonoc, kdy došlo k prvnímu zahnízdění, tam práci snesli 16 vajec, z toho 12 jim odebrali.
„Holubník není jen o regulaci, je dokázáno, že holubi v něm tráví většinu svého času, a tím neznečišťují památky, ulice a další místa v okolí, což je náš záměr,“ doplnila Svobodá Kaiferová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám