Dnes, 14:01
S nedostatkem učitelů bojují školy napříč republikou. Podle odborníků ze Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) mohou být cestou programy celoživotního vzdělávání. V praxi by tedy i lidé z jiných oborů mohli absolvovat kvalifikační program pro práci s dětmi. Zájemci mohou podávat přihlášky do konce srpna.
„Dlouhodobě přetrvávající nesoulad mezi počtem absolventů učitelských studijních programů a skutečnými personálními potřebami škol vede k nedostatku kvalifikovaných pedagogů a postupnému stárnutí učitelských sborů,“ říká k současné situaci Pavel Mentlík, děkan Fakulty pedagogické (FPE ZČU). Právě proto posiluje fakulta nabídku programů celoživotního vzdělávání, které umožňují vstup do škol i těm, kteří původně pedagogiku nestudovali.
Podle proděkanky FPE pro celoživotní vzdělávání Lenky Benediktové není neobvyklé, že lidé po letech v jiném oboru najdou smysl v práci s dětmi a chtějí předávat své zkušenosti dál. „My jim k tomu nabízíme cestu prostřednictvím kvalifikačních programů, které jim umožní získat potřebné pedagogické vzdělání,“ uvedla.
Zájemci si mohou například vybrat program k získání kvalifikace učitele druhého stupně základní školy a učitele středních školy. Zvolit si mohou i studium pro učitele odborných předmětů na středních školách. Oba tyto programy jsou určené pro vysokoškoláky, kteří sice mají odborné znalosti, ale chybí jim učitelská průprava.
Zájem mají i lidé s maturitou, kteří by rádi pracovali ve školství jako asistenti pedagoga, vychovatelé, učitelé praktického vyučování nebo mistři odborného výcviku. „I pro ně nabízíme specializované kvalifikační programy, po jejichž absolvování mohou v těchto profesích začít působit,“ dodala Benediktová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám