Vedle kampusu Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) na Borech chce město postavit víceúčelovou sportovní halu a bazén. Obě stavby na městských pozemcích by měly stát v okolí fakulty aplikovaných věd (FAV) a výzkumného centra NTIS. Jenže vyvstal problém. Univerzita se obává, že by otřesy při stavbě mohly ovlivnit, nebo dokonce poškodit citlivé přístroje. Město spolu s architektem hledá kompromisní řešení. Termíny se kvůli tomu prodlužují a rozpočet roste.
Před třemi lety se město pochlubilo výsledky architektonické soutěže na stavbu nového bazénu. Vyhrál tým plzeňských architektů - AVE architekt. Kromě samotného bazénu město počítalo s relaxačním komplexem, kde by mělo být wellness, tobogán a venkovní koupání. Radnice původně počítala s tím, že se první etapa začne stavět už v roce 2023 a kolaudovat se bude na přelomu let 2024 a 2025. Projekt ale nabral zpoždění. Ozvala se totiž univerzita s obavami, že by otřesy při stavbě mohly poškodit přístroje za stovky milionů korun.
„Já jsem z tohoto projektu trochu nešťastný. Pan architekt se velmi dobře pustil do alternativního řešení, aby uspokojil potřeby a nové očekávání. Současné vedení ZČU má totiž jiný vhled na celou situaci, než měl tehdejší rektor,“ vysvětloval zastupitelům primátor Roman Zarzycký (ANO).
Vše, co bylo s bývalým vedením školy dohodnuté, nakonec podle města padlo. „Nutno zdůraznit, že nebráníme stavbě městského bazénu ani sportovní haly, chceme pouze záruku, že neohrozí naše projekty. Věřím, že se s městem dohodneme k oboustranné spokojenosti,“ uvedl před časem současný rektor ZČU Miroslav Lávička.
„Univerzita podporuje výstavbu sportovní haly a já osobně si myslím, že podporuje i výstavbu bazénu, ale klade nám do cesty překážky. Navrhuje se další a další technická řešení a odchylujeme se od výsledků architektonické soutěže,“ podotkl primátor.
„Debata se teď vede zejména o dopravním řešení – tedy jak zajistit příjezd k bazénu a parkování tak, aby nebyla ohrožena vědecká práce na fakultě, která spoléhá na mimořádně citlivé přístroje. V kontaktu jsme především s architekty, kteří přicházejí s návrhy a snaží se hledat kompromis. Jejich přístup oceňujeme. Se zástupci města jsme naposledy jednali v dubnu loňského roku, od té doby ne,“ upřesnila mluvčí univerzity Andrea Čandová.
Úterý, 19. listopadu 2024, 06:31
Obrovský ohlas měla anketa Plzeňské Drbny, ve které jsme se tázali, zda obyvatelům Plzně chybí kvalitní plnohodnotný saunový svět s možností konání saunových rituálů. Celkem odpovědělo 1290 čtenářů. Z toho 81 dotázaným tato aktivita chybí, další tři...
Aktuálně město řeší hlavně problémy ohledně dopravy. „V tuhle chvíli řešíme systém, který by byl v souladu s architektonikou soutěží, a to zejména z hlediska příjezdů k bazénu, možnosti parkování a je ve hře i určitý parkovací objekt. Pro nás je trochu problematické vykládání dětí z autobusu, které teď vypadá, že by bylo až za kolejemi. Musíme najít takovou cestu, která musí být v souladu s architektonickým řešením,“ vysvětluje Hynek Tomášek, ředitel Technického úřadu Magistrátu města Plzně.
„Snažíme se to napravit a najít něco v rámci limitů pravidel. Samozřejmě, že takový přístup se odráží i v daleko vyšších nákladech,“ doplnil technický náměstek Pavel Bosák (Piráti) s tím, že město bude v nejbližších dnech o tématu znovu jednat a rozhodovat, zda uvolní do projektu více peněz. Podle primátora se vícenáklady pohybují v desítkách milionů korun. Debata o stavbě bazénu začala už v roce 2019. O dva roky později odhady na novou stavbu hovořily o nákladech za přibližně 250 až 300 milionů korun, což je dnes už zcela nereálné.
„Mezitím jednání o plánované házenkářské hale, jejíž stavbu město plánuje na druhém volném pozemku u FAV, jsou zcela korektní a probíhají věcně a kontinuálně,“ uzavřela mluvčí ZČU.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám