Na tísňové lince přibývá telefonátů nešťastných lidí, kteří chtějí skoncovat se životem

Autoři | Foto Pixabay.com

Čím dál více lidí se v Plzeňském kraji obrací na tísňovou linku 158 s tím, že chtějí ukončit svůj život nebo se bojí o zdraví svých blízkých, kteří opustili své domovy a nedali o sobě vědět. Rozsáhlé pátrací akce pak nemají vždy šťastný konec. Nemusí jít ale nutně o pátrání. Nešťastníkům na ulici mnohdy pomáhají i městští strážníci. Zrovna nedávno rozmluvili sebevraždu dvěma mužům.

„Na tísňové lince 158 jsme v Plzeňském kraji během posledních dní přijali zvýšený počet hovorů nešťastných lidí, že si sami chtějí sáhnout na život, nebo že jejich blízcí opustili své domovy a chtějí ukončit život. V několika případech mělo pátrání po těchto osobách bohužel smutný konec,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Mifková. Oním pátráním s tragickým koncem narážela na případ starosty obce Díly na Domažlicku, kterého našli nakonec v lese bez známek života. Spekuluje se, že se jednalo o sebevraždu.

V tíživé životní situaci se může ocitnout každý. I proto funguje řada krizových linek. Například Linka bezpečí na čísle 116 111. První pomoc při psychických potížích nabízí také aplikace Nepanikař. Přehled dalších linek, například pro oběti domácího násilí, najdete na tomto odkazu.

S lidmi se sklony k sebevraždě se setkávají také městští strážníci. V krátké době dokonce řešili dva takové případy. Jedním z nich byl podnapilý muž, který seděl na lavičce v Goethově ulici.

„Žena, která volala na tísňovou linku, hlídce označila pána, jenž byl zjevně rozrušený a mezi vzlyky vyslovoval myšlenky na ukončení života, čehož si oznamovatelka všimla a pro jistotu raději přivolala pomoc,“ popisuje mluvčí plzeňských strážníků Tereza Schliková.

Devětašedesátiletý muž strážníkům řekl, že se ocitl v tíživé životní situaci. Je sám, bez domova a bez podpory. „Mluvil se strážníky o svých problémech, ale především o tom, že už nemůže dál a že už nechce. Jeho psychické pohodě nejspíš neprospělo ani množství vypitého alkoholu v kombinaci s léky, které užívá,“ doplnila Schliková. Policisté na místo přivolali záchranku a celou dobu s mužem mluvili a uklidňovali ho.

Jen o dva dny později přistoupil ke strážníkům v Radčické ulici muž a otevřeně jim sdělil, že má psychické problémy a přemýšlí, že ukončí svůj život. „Reakce hlídky byla okamžitá a profesionální. Zatímco jeden ze strážníků okamžitě volal zdravotnickou záchrannou službu, druhý se s mužem začal bavit, poskytoval mu nepřetržitou psychickou podporu až do jejího příjezdu a snažil se ho ujistit, že na své problémy není sám. Dechová zkouška přítomnost alkoholu u muže vyloučila. Zdravotníci muže následně převezli do nemocnice k dalšímu odbornému vyšetření,“ popsala Jana Pužmanová, mluvčí Městské policie Plzeň.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky tísňová linka, Linka bezpečí, nešťastní lidé, myšlenky na sebevraždu, psychologická pomoc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.