Dlouhá léta byl v nabídce renomovaných zahraničních realitních společností slavný pohádkový zámek v Žinkovech na jižním Plzeňsku. O areál s využitelnou plochou 12 tisíc čtverečních metrů, udržovaným lesoparkem v anglickém stylu, 19 hektarech půdy a celé řadě dalších přilehlých budov, hospodářských i rekreačních objektů ale žádný kupec nejevil zájem. Teď objekt koupily Lázně Poděbrady.
Původně byla cena inzerovaného zámku v Žinkovech v řádu stovek milionů korun. Později se nabízel za 200 milionů korun. O prodeji zámku jako první informoval server Novinky.cz, podle kterého plánuje jeho nový majitel rychlé zprovoznění a další rozvoj. Už v červnu chce zprovoznit apartmány a bungalovy v areálu zámku. Otevřena pak bude i kavárna v sousední budově a bistro. Návštěvníci by se měli dočkat i prohlídkové trasy po části interiérů, které v nedávné době již prošly rekonstrukcí. Součástí by mělo být i infocentrum. Nový vlastník zvažuje podle Novinek.cz také pořádání koncertů vážné hudby a v plánech je i zřízení wellness centra.
Zámek koupila v roce 2007 americká společnost, která měla za cíl proměnit ho v kongresové centrum. Zvenku je objekt kompletně a precizně opravený, vnitřní prostory jsou však dokončeny pouze z poloviny. Plány na obnovu se nepodařilo kompletně zrealizovat. „Zámek samotný se nikdy po té velké opravě neprovozoval. Využívaly se pouze některé přilehlé budovy. Z bývalé konírny se udělala krásná kavárna. Luxusně se také opravila polovina z 12 rekreačních bungalovů, které k objektu také patří,“ uvedl už dříve pro Plzeňskou Drbnu starosta Žinkov Josef Karhan.
Starosta vzpomínal i na to, jak to ještě před pár lety v podzámčí docela kulturně žilo. „Lidé z blízkého i dalekého okolí jezdili do kavárny, konaly se zde koncerty, promítaly se i filmy. Takové nastartování nějakých kulturních aktivit tam bylo. Ale potom to jednu sezónu úplně skončilo a od té doby je zámek zavřený. Ptali se mě lidé, jestli by tam nebylo možné udělat třeba svatbu. Ale ani ty se tam nekonaly,“ říkal žinkovský starosta. Teď by se ale svatby do zámku mohly vrátit.
Zámek má stále velký návštěvnický potenciál. O tom svědčilo i několik dnů otevřených dveří, které se na Žinkovech uskutečnily během renovace, jež začala v roce 2008. Na prohlídku rekonstruovaných prostor zámku tehdy přijely tisíce návštěvníků. Lidé stáli v dlouhých frontách a bez předchozí rezervace neměli šanci dostat se dovnitř.
Kromě hlavní budovy zámku zahrnuje komplex také kompletně zrekonstruovanou kancelářskou budovu s restaurací a plně vybavenou kuchyní, konferenční místnost, recepci, kancelářské prostory a čtyři apartmány. Nechybí ani dobový nábytek. K dispozici je také částečně zrekonstruovaná hospodářská budova a 12 bungalovů, každý se dvěma ložnicemi, koupelnami a toaletami. Jak už bylo uvedeno, rekonstrukcí prošlo šest bungalovů.
Po plánované rekonstrukci lze mlýn a sýpku využít jako restauraci nebo ubytování. Objekt má vlastní čistírnu odpadních vod, která slouží pouze pro potřeby zámeckého komplexu, vodárnu napojenou na studnu s pramenem, garáž pro osm automobilů a 19 venkovních parkovacích míst, včetně dvou parkovacích míst pro tělesně postižené. Celková plocha pozemku je 188 445 čtverečních metrů.
Zámek Žinkovy má bohatou historii. Je vybudovaný na místě, kde stávala dříve vodní tvrz, a první zmínky o něm pocházejí z roku 1176. Vodní hrad Žinkovy prošel v historii několika přestavbami. V polovině 15. století se majiteli stali páni z Klenové, kteří v 17. století zahájili přestavbu hradu na raně barokní zámek, jehož základy se dochovaly ve zdech současného zámku. Od 18. století se na zámku střídali majitelé, od posledního z nich koupil zámek v roce 1897 Karel Wesselý. Za jeho vlastnictví získal objekt současnou podobu. Později objekt odkoupil továrník Karel Škoda.
Od roku 1950 sloužil zámek jako proslulé rekreační zařízení ROH. Po roce 1989 se zde střídali soukromí majitelé, až zámek koupila společnost Crown Estates. Zámek samozřejmě neunikl ani pozornosti filmařů. Vznikala zde celá řada filmů, například československá pohádka s Marikou Gombitovou a Miroslavem Žbirkou Neberte nám princeznu, starší film Jestřáb kontra Hrdlička, z novějších americký film Fatherland nebo drama Pramen života. Mluví se i o tom, že se zde měly natáčet také některé scény pohádky Pyšná princezna.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám