Těsně po skončení oslav 80. výročí osvobození a Slavností svobody v Plzni přišla z USA velmi smutná zpráva. Ve věku 99 let zemřel ve svém domě v Palm Springs americký válečný veterán Marion Robert Shipe. Podílel se mimo jiné i na osvobození Československa s 97. pěší divizí.
Do americké armády vstoupil Marion Robert Shipe na začátku roku 1945, těsně po maturitě. Jeho výcvik zahrnoval cvičení na vyloďovacích člunech, které se připravovaly na možnou invazi do Japonska – ta měla být podle očekávání ještě náročnější než vylodění v Normandii. Naštěstí se nikdy neuskutečnila. Těsně po výcviku odjela jeho divize do Evropy plnit bojové úkoly na sklonku války. Po přistání ve Francii se přesunul přes Nizozemsko a Belgii do Německa.
Nejtěžší boje pro Shipeho jednotku probíhaly v Porúří v západním Německu – od Siegburgu po Düsseldorf. Šlo o centrum výroby letadel a munice, které nacisté houževnatě bránili. „Čtyřicet pět dní jsme neměli čisté oblečení, žádné spodní prádlo na převlečení, nic horkého v břiše, střechu nad hlavou pouze dvě noci – a každý den po nás stříleli,“ vzpomínal na své bojové nasazení veterán Marion Robert Shipe.
Z Německa se pak Shipe těsně před koncem války v Evropě dostal na území tehdejšího Československa, kde se podílel na jeho osvobození. Po návratu z Československa na německé území byla Shipeho divize v září 1945 odvelena do Japonska, které krátce předtím kapitulovalo. Vojáci tam plnili úkoly v rámci poválečné okupační služby.
Po ukončení kariéry v armádě se Marion Robert Shipe později živil jako instruktor střelby z pistole pro policejní oddělení a civilisty. Zároveň se věnoval jízdě sportovními vozy a fotografování. Až do svých 96 let byl vášnivým hráčem golfu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám