Je dobře když se v centru Plzně zrušily podzemní kontejnery na odpad?

Autoři | Foto Zuzana Duzbabová, se svolením MP Plzeň

Podzemní kontejnery se v centru Plzně neosvědčily. Lidé ukládali odpad i kolem nich, takže následné úklidy těchto míst vyšly na další statisíce korun. Toto řešení sběru tříděného odpadu proto skončilo. Rušení se týká podzemních nádob na tříděný odpad v sadech 5. května, v lokalitě U Zvonu, u Hotelu Slovan, na Masarykovo náměstí a v lokalitě ulic Kollárova x Kovářská. V naší Politické koridě jsme se tentokrát politiků zeptali, zda je dobře když se v Plzni zrušily podzemní kontejnery na odpad? Nebo mělo město zapracovat na jejich zachování a zlepšení funkčnosti? Odpověď nedodalo ANO.

OTÁZKA: Je dobře když se v Plzni zrušily podzemní kontejnery na odpad, nebo mělo město zapracovat na jejich zachování a zlepšení funkčnosti?

Aleš Tolar (STAN) 

O zrušení podzemních kontejnerů v historickém centru jsme vedli ve vedení města poměrně dlouhou diskusi a přiznávám, že jsem byl dlouho k této věci zdrženlivý a snažil jsme se hledat spíš důvody pro jejich zachování než zrušení. Podařilo se mi zkontaktovat i s neziskovou společností, jejíž členové kolem kontejnerů nezištně pravidelně uklízeli. Přesto problémy s nepořádkem kolem přetrvávaly a nakonec jsem tedy uznal argumenty, že bude lepší se v dané části města obejít bez tohoto typu kontejnerů a nahradit je systémem třídění odpadu uvnitř domů a systémem vyvážení door to door. Podzemní kontejnery nicméně doufám nebyly zrušeny zcela, ale budou jen přemístěny na jiné vhodnější místo. Typicky je podle mě pro ně vhodnější zástavba v okrajových částech města, kde přece jen veřejná kontrola nad tím, kdo a co kolem kontejnerů odkládá, funguje lépe než v anonymním a rušném centru. Koneckonců třeba v Malesicích, kde jsme starostou, podzemní kontejnery máme, fungují spolehlivě a rušit je určitě nehodláme.

Martin Dittrich (SPD) 

Osobně nemám s podzemními kontejnery zkušenost, ale pokud se místo zlepšení třídění a určité estetičnosti na veřejném prostranství kolem hromadil nepořádek a nádoby nesplňovaly očekávaný účel, je logické jejich odstranění. Zvlášť když k tomu ještě připočteme vyšší výdaje za úklid a odvoz.                                                                                                                                                                                                                           

David Šlouf (ODS)

Podzemní kontejnery přinášejí řadu výhod, jako je čistý a moderní veřejný prostor, nabízejí větší kapacitu, snižují zápach v okolí a v neposlední řadě jsou i díky nižšímu počtu svozů nižší provozní náklady. Nevím, jaký je rozdíl mezi Plzní a ostatními městy, kde podzemní kontejnery bez problému fungují. Stačí se podívat třeba do Prahy nebo Brna, kde problém s přeplněnými podzemními kontejnery vyřešili tak, že obyvatelé okolních domů mají čipy nebo karty a výrazně se tímto systémovým opatřením povedlo omezit tzv. ,,odpadovou turistiku"...ale bohužel v Plzni se ohledně odpadového hospodářství už poněkolikáté opakuje přístup, že je jednodušší něco zrušit, než se zamyslet, jak by to mohlo fungovat lépe.

Tomáš Morávek (PRO Plzeň)

Zrušení podzemních kontejnerů nebylo rozhodnutí, které bychom brali na lehkou váhu. Podporujeme ho, protože se opakovaně ukázalo, že systém v praxi nefungoval tak, jak měl. Otvory byly příliš malé a často se v nich zasekávaly větší kusy odpadu, zejména kartonové krabice. Výsledkem byl častý dojem, že je kontejner plný, i když tomu tak nebylo. Vznikaly černé skládky a přestože se kontejnery denně dočišťovaly, problém přetrvával – zejména kvůli nadměrnému využívání provozovateli večerek nebo lidmi, kteří sem odpad sváželi z jiných částí města. Věřím, že alternativní řešení svozu odpadu bude v budoucnu vnímáno spíše pozitivně.

Pavel Bosák (Piráti) 

Toto rozhodnutí bylo jednoznačně správné, což už nyní potvrzují nejen čísla, ale i viditelné zlepšení čistoty v okolí bývalých stání. V minulosti se kvůli malým vhozům hromadil odpad na povrchu kontejnerů, zatímco uvnitř byly poloprázdné. Nepomohly ani po pokusy s odlišnými vhozy. Drahé doúklidy probíhali až dvakrát denně. Nicméně, hlavním zlepšením je množství a kvalita vytříděného odpadu. Už během dubna, kdy do systému door-to-door byla zapojena jen část nově přihlášených nemovitostí, bylo z dotčené oblasti svezeno více vytříděného papíru (4,62t oproti 3,14t v únoru) a jen o něco méně plastu (2,49t oproti 2,98t v únoru). Přičemž počet přihlášených adres a objem svezeného separu stále roste. Prosím nabádejte majitele nemovitostí, ať se k bezplatnému svozu door-to-door přihlásí.

Odpovědi jsou řazeny podle data doručení do naší redakce. Kromě zástupců z ANO odpověděli všichni ostatní představitelé všech zastupitelských klubů z plzeňského zastupitelstva. Postupujeme podle pravidel v doručování odpovědí v rámci sjednocení podmínek pro všechny redakce Drbny v ČR. Za zastupitelský klub SPOLU, kde jsou vedle ODS, TOP 09 a KDU ČSL se odesílá vždy jen jedna odpověď. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podzemní kontejnery, kontejner, odpad, Plzeň, třídění odpadu, politická korida, co si myslí

Komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.