Záchrana unikátní Kaple sv. Kříže s hrobkou na hřbitově ve Městě Touškově na Plzeňsku přinesla nečekaný poklad. Součástí prací byla totiž také exhumace ostatků. Právě v jedné rakvi, kterou v minulosti poškodili vandalové, našla antropoložka krabičku s prstenem. Součástí nálezů v kapli z roku 1859 byla také historická medaile.
„Kaple s hrobkou se stala v roce 1883 místem posledního odpočinku barona Starcka a jeho manželky Anežky Starckové. V průběhu 40. a 50. let 20. století však došlo k několika násilným vniknutím do hrobky, přičemž vzácné kovové rakve byly poničeny. V posledních měsících se stav hrobky ještě zhorši,“ přibližuje starostka Kateřina Duchková (Náš Touškov).
Kapli s hrobkou nechal v roce 1859 postavit baron Jan Antonín Starck, významný podnikatel a poslanec Říšského sněmu, později člen Českého zemského sněmu a Říšské rady Rakousko-uherského císařství. Baron Starck byl také majitelem Čeminského panství, které zahrnovalo i Město Touškov.
Město proto rozhodlo, že kapli obnoví. Práce jsou rozvržené do několika etap a potrvají do roku 2027. Odborníci už opatrně exhumovali první ostatky a objevili několik osobních předmětů s mimořádným příběhem.
První otevřená rakev byla ta, kterou v minulosti poškodili neznámí vandalové. Narušili její víko a rozbili skleněný průzor do vnitřní kovové rakve. Právě v této rakvi se s největší pravděpodobností nacházely ostatky barona Jana Antonína Starcka. „Při zajišťování pozůstatků objevila antropoložka krabičku a v ní prsten s útržkem papíru a německým nápisem Freiherr von Starck v překladu: Baron Starck,“ uvedla radnice s tím, že se domnívali, že jde o snubní prsten barona Starcka, neboť na vnitřním obvodu prstenu je vyryt monogram a datum svatby „A.S. - Sept. 1830“.
„Až další nález o několik minut později odhalil skutečný příběh, neboť antropoložka našla v ostatcích ještě větší prsten, který nepochybně patřil baronovi. Malý prstýnek vložený do krabičky byl snubní prsten jeho manželky Anežky – A.S. , která zesnula 15 měsíců před baronem a on si jej nechal na své poslední cestě u sebe,“ přibližuje město.
Součástí nálezů je také historická medaile, z jedné strany s latinským textem, z druhé s vyobrazením Ježíše Krista, andělů a dalších postav. Její význam budou nyní podrobně zkoumat odborníci.
„Jsme rádi, že i přes známky minulého rabování se tyto cenné a osobní památky dochovaly. Jejich nález přináší nejen historickou, ale i lidskou hodnotu, která zasahuje hluboko do minulosti našeho města. Celý proces probíhá s maximální pietou a za účasti odborných týmů,“ ujišťuje radnice.
Po opravě krypty budou ostatky opět pietně uloženy do zrenovovaných rakví. „Město Touškov podalo žádost o dotaci na záchranu kaple Plzeňskému kraji. Ten na první etapu její obnovy přispěl částkou 300 tisíc korun,“ dodala starostka.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám