Exhumace ostatků barona přinesla nečekaný objev. Předměty, které odolaly i vykradačům hrobů

Autoři | Foto Město Touškov

Záchrana unikátní Kaple sv. Kříže s hrobkou na hřbitově ve Městě Touškově na Plzeňsku přinesla nečekaný poklad. Součástí prací byla totiž také exhumace ostatků. Právě v jedné rakvi, kterou v minulosti poškodili vandalové, našla antropoložka krabičku s prstenem. Součástí nálezů v kapli z roku 1859 byla také historická medaile.

„Kaple s hrobkou se stala v roce 1883 místem posledního odpočinku barona Starcka a jeho manželky Anežky Starckové. V průběhu 40. a 50. let 20. století však došlo k několika násilným vniknutím do hrobky, přičemž vzácné kovové rakve byly poničeny. V posledních měsících se stav hrobky ještě zhorši,“ přibližuje starostka Kateřina Duchková (Náš Touškov). 

Kapli s hrobkou nechal v roce 1859 postavit baron Jan Antonín Starck, významný podnikatel a poslanec Říšského sněmu, později člen Českého zemského sněmu a Říšské rady Rakousko-uherského císařství. Baron Starck byl také majitelem Čeminského panství, které zahrnovalo i Město Touškov.

Město proto rozhodlo, že kapli obnoví. Práce jsou rozvržené do několika etap a potrvají do roku 2027. Odborníci už opatrně exhumovali první ostatky a objevili několik osobních předmětů s mimořádným příběhem.  

První otevřená rakev byla ta, kterou v minulosti poškodili neznámí vandalové. Narušili její víko a rozbili skleněný průzor do vnitřní kovové rakve. Právě v této rakvi se s největší pravděpodobností nacházely ostatky barona Jana Antonína Starcka. „Při zajišťování pozůstatků objevila antropoložka krabičku a v ní prsten s útržkem papíru a německým nápisem Freiherr von Starck v překladu: Baron Starck,“ uvedla radnice s tím, že se domnívali, že jde o snubní prsten barona Starcka, neboť na vnitřním obvodu prstenu je vyryt monogram a datum svatby „A.S. - Sept. 1830“.

„Až další nález o několik minut později odhalil skutečný příběh, neboť antropoložka našla v ostatcích ještě větší prsten, který nepochybně patřil baronovi. Malý prstýnek vložený do krabičky byl snubní prsten jeho manželky Anežky – A.S. , která zesnula 15 měsíců před baronem a on si jej nechal na své poslední cestě u sebe,“ přibližuje město.

Součástí nálezů je také historická medaile, z jedné strany s latinským textem, z druhé s vyobrazením Ježíše Krista, andělů a dalších postav. Její význam budou nyní podrobně zkoumat odborníci.

„Jsme rádi, že i přes známky minulého rabování se tyto cenné a osobní památky dochovaly. Jejich nález přináší nejen historickou, ale i lidskou hodnotu, která zasahuje hluboko do minulosti našeho města. Celý proces probíhá s maximální pietou a za účasti odborných týmů,“ ujišťuje radnice.

Po opravě krypty budou ostatky opět pietně uloženy do zrenovovaných rakví. „Město Touškov podalo žádost o dotaci na záchranu kaple Plzeňskému kraji. Ten na první etapu její obnovy přispěl částkou 300 tisíc korun,“ dodala starostka.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Město Touškov, výzkum, Říšský sněm, Český zemský sněm, exhumace, obnova hrobky, průzkum

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.