Náporu větru neodolalo v minulých dnech původně dobře ukryté a stabilní hnízdo s trojicí mláďat kalouse ušatého a spadlo na zem. Dvě mláďata bohužel nepřežila, třetí se podařilo zachránit. Vítr shodil hnízdo z borovice zřejmě v důsledku těžby dřeva, kdy původní porost značně prořídl a zmizela tak přirozená ochrana před povětrnostními vlivy.
„Je to bohužel stále legální a kdybyste se snažili, já nevím jak, tak škodám napáchaným těžbou dřeva v lesích zejména na ptactvu, zvěři a přirozené funkci lesa v měsíci dubnu a květnu prostě nezabráníte! Důkazem toho byl i výjezd k nalezenému zhruba 3 až 5 dní vylíhlému mláděti kalouse ušatého na čerstvé pasece v lese pod Radyní u Losiné,“ konstatoval Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva (DESOP).
Malé mládě v prachovém opeření našla přímo na lesní pěšině paní z nedaleké zástavby, která si vyšla na svou pravidelnou kondiční vycházku. „Po příjezdu na lokalitu jsme vedle pečlivě označeného místa nálezu kalouse našli další dva jeho mladší sourozence. Ti bohužel pád hnízda z koruny osamocené borovice již nepřežili. Plánovaná legální probírka vzrostlých stromů zde odkryla prostor větru natolik, že původně dobře ukryté a stabilní hnízdo s mladými kalousy neodolalo náporu větru a spadlo,“ vysvětlil Makoň.
Díky nálezu mláděte krátce po pádu hnízda a duchapřítomnosti nálezkyně, mohli záchranáři mládě vrátit zpět do koruny sousední borovice. Na místě totiž zhotovili náhradní hnízd. „S touto metodou záchrany mláďat máme dobré zkušenosti. Již několikrát jsme ji použili zejména tam, kde mladí kalousi propadnou z korun stromů na zem frekventovaného lesa, či příměstského parku. A nemají možnost se pro chybějící podrost a nižší patra dřevin sami vrátit zpět,“ řekl Makoň.
Náhradní hnízdo na borovici vynesl Zbyněk Šlais a byl to pro něho v pořadí už třetí úspěšný výstup do korun vzrostlých stromů. Hnízdo na stromě osadil a mladého kalouse vrátil zpět rodičům.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám