Z klatovského regulačního holubníku se stala past. Dokládají to fotografie a videa od ženy, která měla k prostorám přístup a o zvířata se několik měsíců starala. S prací skončila ve chvíli, kdy tam našla mrtvá zvířata. Podle ní i dalších svědků tam byli ptáci úmyslně zabíjeni. Radnice tato tvrzení odmítá. Případ aktuálně prověřuje Krajská veterinární správa, která obdržela několik podnětů.
„V moment, co jsem otevřela dveře, tak se holoubci začali plácat, narážet do sebe a chtěli prchnout. Bojí se. Nad uzavřeným výletem mají v podstatě dovnitř do prostoru špíchály. Jak se snaží uletět, tak se o to zraňují a napichují. Je to zoufalý stav,“ popsala pro Plzeňskou Drbnu paní M., jejíž identitu redakce zná. Už dříve slyšela od bývalých pracovníků, že se o holubník nikdo moc nestará. Chtěla pomoci a radnice její nabídku přijala. Donitř jí ovšem pouštěli jen jednou za týden.
O krmení pro zvířata si musela sama říct a podle jejích slov dostávala celou dobu jen kukuřici. „Řekli mi, že je prý nemám moc rozmazlovat. Ptala jsem se také i na nějakou dezinfekci holubníku, že bych se do toho taky pustila. A nic,“ podotýká s tím, že jí bylo řečeno, že je jedinou osobou, která místo navštěvuje. Brzy si ale dle svých slov začala všímat, že něco není v pořádku.
„Viděla jsem tam rozházené letáky a po příchodu jsem si všimla, že výletová dvířka byla sklopená, takže holubi měli možnost jen vstupu dovnitř. Ven se nedostali,“ popisuje. Podle ní dokonce docházelo k úmyslnému vybíjení zvířat. „Například jeden pátek jsem si při odchodu všimla, že je tam holubice na vejcích. Takže jsem věděla, kde budu mít další týden vajíčko k odstranění. No a najednou tam nebylo ani vejce ani holubice," vzpomíná. Podobně mluví i například pan R., který se o holuby jeden čas také staral. „Krmil a čistil jsem to tam. Jednou ráno měli zlomenou hlavičku. Nevím, kdo to tam dělá,“ svěřil se. Právě nález mrtvých holubů přiměl paní M. skončit.
Když jsem řekla, že vím, co se tam děje, tak bylo chvíli ticho. Pak jen řekli, že to mají jako odchytové klece, které jsou povolené. Na základně toho jsem skončila.
S žádostí o vyjádření jsme kontaktovali i vedoucího odboru životního prostředí na klatovské radnici Ivo Pecla, který nás odkázal na web města, kde radnice zveřejnila své stanovisko. V něm výše zmíněná svědectví rázně odmítá. „Veškerá podobná obvinění považujeme za nepodložená a nepravdivá. Zároveň zdůrazňujeme, že město při správě holubníku postupuje v souladu se zákonem. Město Klatovy má o provozu holubníku vedenou interní evidenci, která zahrnuje záznamy o údržbě, krmení, počtu sebraných vajec, nálezů přirozených úhynů holubů v holubníku a přístupech do objektu,“ stojí v prohlášení.
Regulační holubník funguje na půdě klatovské radnice od roku 2018. Podle města je holubník pravidelně čištěn a zvířata mají pravidelně k dispozici vodu i krmení. Vyjádření radnice a tvrzení paní M. se ale rozcházejí. „Vím i od jiných lidí, kteří tam dřív chodili, že se o ten holubník ani předtím nikdo moc nestaral. Chodili tam lidé, co měli veřejně prospěšné práce, ale moc často se tam nedostali. A jak to nestíhali, tak se ani ta vajíčka nesbírala,“ podotkla.
Případem se už každopádně zabývají veterináři. „Obdrželi jsme několik podnětů. Aktuálně je věc ve fázi prověřování,“ potvrdil Plzeňské Drbně ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý. Podrobnosti nechtěl vzhledem k průběhu řízení blíže komentovat. „Pokud existují jakékoli pochybnosti o správnosti provozu holubníku, jsme připraveni poskytnout součinnost příslušným kontrolním orgánům, včetně Krajské veterinární správy Plzeňského kraje. Chápeme, že téma péče o zvířata může vyvolávat silné emoce. Přesto žádáme všechny, aby byla diskuse vedena korektně," doplnila radnice.
Paní M. pořídila v holubníku několik snímků i videa, která se posléze objevila na sociálních sítích, kde je ve velkém začali lidé komentovat. Drtivá většina diskutujících volá po prošetření události. Objevují se ale i názory zpochybňující autentičnost záznamů.
Na případ upozornila Simona Šitnerová, která jej sdílela na sociálních sítích. Sama se také starala o několik zraněných holubů z Klatov. Zároveň spolupracuje i se spolkem Holubi v nouzi. „Chceme prošetření KVS a okamžité uzavření holubníku v jeho současné podobě. Následně pak převzetí správy holubníku důvěryhodným člověkem za dálkové supervize spolku Obecní holubník a tedy zajištění toho, aby fungoval jako opravdový humánní regulační holubník a ne past smrti,“ uvedla v příspěvku, který se aktuálně šíří Facebookem a má přes tisíc sdílení.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám