Jako první americký voják pronikl na československé území 18. dubna 1945 Merrill Rudes. Proslavil ho i nález nacistického pokladu

Autoři | Foto Se svolením Zdeněk Roučka a Velvyslanectví USA

Úplně poprvé vstoupili na československé území na sklonku války američtí pěšáci 358. pluku 90. pěší divize dopoledne 18. dubna 1945. Stalo se tak přesně v 9.55 hod. v prostoru ašského výběžku. Jednotce velel poručík Merrill B. Rudes a právě on se tak zapsal ho historie jako první Američan, který překročil hranici do naší země. Předcházela tomu sázka o lahev koňaku. Rudes se vsadil se svým kamarádem, že jako první vstoupí na území Československa a sázku vyhrál. Proslavil se ovšem i dalšími činy.

Tehdy 90. pěší divizi, společně s neohroženou 2. jezdeckou skupinou připadl těžký úkol, zajišťovat a chránit celý levý bok útočících divizí. Šlo o cesty napříč průsmyky a likvidaci případných německých útoků z českého vnitrozemí. Součástí celé operace byl i průzkum z 18. dubna 1945, kdy se průzkumníci 358. pluku 90. pěší divize poprvé dostali na československé území. Skrze Ašský výběžek vedla jedna ze strategicky důležitých cest, spojující německé město Plauen s jižním Německem.

Vojáci pronikli na československé území východně od německé osady Prexu a postupovali k městu Hranice v ašském výběžku. Hlídky 2. praporu překročily československé hranice asi o hodinu později. Narazily tam na slabý palebný odpor z ručních zbrani a zajaly několik nepřátelských vojáků. Teprve dne 20. dubna vstoupili američtí vojáci do Aše. V oblasti se nacházely desítky tisíc německých vojáků. Byli tam i vlasovští žoldnéři, kteří odcházeli do zajateckých táborů. Pohybovaly se tam i početné skupiny osvobozených vězňů z koncentračních táborů. Jejich pochod smrti na tomto úseku ukončil příchod amerických vojsk.

Na přístupech do Chebu, který před mnichovským diktátem patřil k hlavním centrům sudetoněmeckého nacismu, zřídily fašistické jednotky minová pole a léčky. „V podvečer 20. dubna 1945 ovládla po několikahodinovém boji 42. průzkumná eskadrona město Aš. Vzápětí, 25. a 26. dubna 1945, ​dobyla nově nasazená 79. pěší divize z XII. sboru nacistickou baštu Cheb a obsadila Mariánské Lázně. V bojích o Cheb 52 Američanů padlo, 152 bylo zraněných,“ informoval publicista Zdeněk Roučka.

Poručík našel poklad a účastnil se tvrdých bojů 

Americký zpravodajský důstojník Merrill Rudes se proslavil také díky tomu, že se měl jako první dozvědět o skrýši v německém solném dole v Merkers. Uvnitř byla nejen nakradená a velmi cenná umělecká díla, ale také obrovské množství zlata. Hodnota pokadu byla vyčíslena na 520 milionů dolarů. Cennou informaci měl zjistit od dvojice německých dívek. „Zlato objevené 90. pěší divizí v dole Merkers bylo 70 metrů pod zemí! Za metrovou zdí v prostoru 25 x 46 m leželo 3 682 pytlů a kartonů německé měny, 80 pytlů cizích měn, 4 173 pytlů obsahujících 8 307 zlatých cihel, 55 krabic zlatých cihel, 3 326 pytlů zlatých mincí, 63 pytlů stříbra, 1 pytel platinových cihel, 8 pytlů zlatých prstenů a 207 pytlů a kontejnerů s kořistí SS,“ popsal nález Zdeněk Roučka ve své webové publikaci www.us90zhuri.cz.

Poručík Merrill Rudes byl také svědkem osvobození koncentračního tábora Flossenburg. Později popsal děsivé hrůzy, které tam spatřil a které nikdy nedokázal vytěsnit ze své paměti. Viděl krematorium pro likvidaci těl, viděl hromady zubožených mrtvých vězňů, ale i na kost vyhladovělé přeživší. Ti ale hromadně umírali i po osvobození.

Dopoledne 26. dubna se poručík Merrill Rudes účastnil i jednoho z prvních bojů na původní československé hranici u německé osady Schwarzach (Švarcava), nedaleko od obce Rybník. 42. průzkumnou eskadronu, posílenou vojáky 90. pěší divize, zastavila intenzivní střelba, vedená asi 75 německými vojáky právě ze Schwarzachu. Americký průzkum takticky ustoupil zpět, ale za bojovou linií zůstal jeden těžce raněný Američan a dva vojáci byli nezvěstní. Asi v 11.30 hod. se k Američanům dostavil německý poručík a poddůstojník s bílou vlajkou. Veliteli oddílu, poručíku Merrillu B. Rudesovi, drze nabídli, aby se postarali o Američana, těžce raněného šrapnelem a poslali delegaci, která jej přemístí.

„Když vojenský chirurg, kaplan a por. Rudes přešli na německou linii, byl již americký voják mrtev. Poručík Rudes vzápětí tlumočil nepříteli tlampačem 15 minutové ultimátum ke složení zbraní, jinak bude vesnice srovnána se zemí. Když tuto možnost odmítl, zahájili Američané střelbu ze samohybných děl M7 Priest. Většinu venkovských domů zničily přesné zásahy a odpor byl tvrdě zlomen. Do zajetí padlo 97 německých vojáků. Padl také jeden ze dvou nezvěstných amerických pěšáků,“ popsal tento incident Zdeněk Roučka. Po návratu do vlasti pracoval Merrill Rudes jako právník. Zemřel ve věku 74 let 20. listopadu 1994.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky americký důstojník, osvobození Československa, Merrill Rudes, našel poklad, první v Československu

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.