Pravidelnou údržbou prochází ptačí budky na Božkovském ostrově v Plzni. Čištěním se zbavují parazitů, čímž se zvyšuje úspěšnost dalšího hnízdění. Budky si oblíbily sýkorky a lidé tam mohli pozorovat i brhlíky. Obvod se nyní rozhodl na několika místech vytvoří také kvetoucí loučky, kde najdou útočiště různé druhy hmyzu a další drobní živočichové.
V loňském roce bylo hnízdění na Božkovském ostrově úspěšné, na rozdíl od roku předloňského. „Hned osm budek obsadily sýkorky a další tři brhlíci, u lejskovníků se hnízdění prokázat nepodařilo. Budky byly čištěny na začátku února a nyní předpokládáme, že už jsou nově obsazené a můžeme se těšit na další hnízdění,“ říká místostarostka Slovan Eva Trůková (ODS).
Obvod čistí a kontroluje ptačí budky na Božkovském ostrově každoročně na konci zimy. „Pravidelným čištěním se budky zbavují parazitů, a tím se zvyšuje úspěšnost dalšího hnízdění. Ptáci si totiž rádi staví každý rok nové hnízdo, a do budky se navíc může nastěhovat jiný druh ptáka, který si hnízdo dělá z materiálu podle vlastní potřeby. Pokud bychom tedy staré hnízdo neodstranili, brzy by se ptačí budky zaplnily a staly by se nefunkčními,“ vysvětluje Nina Myslíková z odboru životního prostředí ÚMO Plzeň 2. Údržbou se také prodlužuje životnost budky.
Obvod letos také omezí seče na třech vybraných místech Božkovského ostrova. „Chceme zde vytvořit druhově bohatý porost, takzvané kvetoucí loučky. Tento krok podnikáme jako reakci na klimatické změny, a to především z důvodu nerovnoměrnosti srážek, kdy převažují dlouhá období sucha a extrémní srážky, a kvůli zvyšování teplot,“ doplnila Trůková. Delší vegetace totiž lépe zadržuje vláhu a pomáhá biodiverzitě. Pestrost a dostupnost potravy zvyšují rozmanitost druhů, zlepšují podmínky pro opylovače a zajišťují úkryt pro drobné ptáky a jiné živočichy.
Podle obvodu přidají takové loučky i na kráse Božkovského ostrova. Hrát budou totiž směsicí barev. Třeba žlutými štírovníky, modrými zvonky a pozornost upoutají i kopretiny.
„Zvolili jsme jednoduchou technologii, založenou na postupném přechodu z pečlivě udržovaného sportovně-rekreačního trávníku na kvetoucí společenstvo. Do stávajícího trávníku dosijeme osivo travobylinné směsi, a seč omezíme, provádět ji budeme jen dvakrát ročně,“ dodala Myslíková.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám