Plzeňský kraj připraví vládě a parlamentu návrhy na zlepšení bezpečnostní situace na Tachovsku. Okres s největším počtem průmyslových zón v ČR má vysoký počet zahraničních pracovníků a přetíženou veřejnou infrastrukturu. Vedení kraje, jež se kvůli tomu podruhé sešlo se starosty, policií, hasiči, hygieniky či lidmi z různých úřadů, chystá kroky k většímu pocitu bezpečí obyvatel.
Kraj chce podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) tlačit na kontroly ubytoven a agentur práce, navrhne změny v agenturním zaměstnávání, evidenci pobytů cizinců a odpovědnosti ubytovatelů. Obcím dá dotace na strážníky, kamery a prevenci. „Na centrální úrovni podáme podněty na ministerstva vnitra a práce, kde budeme chtít otevřít celostátní debatu o dopadech migrace a pracovního trhu v regionech a o způsobu tvorby imigrační politiky," řekla mluvčí kraje Helena Frintová. Jednání budou pokračovat i jinde v okresu. „Jsou součástí dlouhodobého plánu kraje, jak do regionu vrátit pocit bezpečí," řekl hejtman.
Tachovsko a oblast Stříbra patří k místům s nejvyšším počtem cizinců na obyvatele v ČR. „Denně se tam pohybují desítky tisíc pracovníků, často ubytovaných v nezkolaudovaných, přeplněných nebo anonymně provozovaných objektech," uvedla mluvčí. Podle ní to s sebou přináší rostoucí pocit nejistoty místních lidí, problémy s veřejným pořádkem a nápor na dopravu, zdravotnictví i školství.
V regionu Stříbra žije asi 18 000 obyvatel ve 24 obcích, ve Stříbře 8100. V průmyslových zónách v Ostrově, Stříbře, Tachově, Boru a Vysočanech zaměstnávají firmy tisíce pracovníků z Ukrajiny, Slovenska, Rumunska a Filipín. Podle obcí jsou kroky státu nedostatečné.
Stříbro i okolní obce dělají, co mohou. Ale bez aktivní pomoci státu, bez posílení policie a jasných pravidel je situace dlouhodobě neudržitelná.
Starosta Částkova Pavel Ryba (SNK Částkov) aktivní přístup kraje vítá. „Ubytovny vznikají v rozporu s předpisy, agentury obcházejí pravidla a starostové zůstávají bez nástrojů," uvedl. Ve Stříbře podle Záhoře chybí oproti tabulkovým místům sedm policistů, přičemž výkon služby je náročnější kvůli zvýšenému počtu lidí a incidentů. „Máme lokality, kde jeden policista musí zvládat to, co by jinde dělali tři. Není to důstojné ani pro ně ani pro občany," řekl hejtman Kamal Farhan.
Kraj bude podle něj hledat cesty, jak pomoci s vybavením, zázemím i posílením stavů, ale bez státu to nezvládne. „Vyvíjíme maximální úsilí s ohledem na personální možnosti. Využíváme k tomu i výpomoci od policejních útvarů s celostátní působností, například na Tachovsku, Stříbrsku a v Plzni spolupracujeme s mobilní jednotkou cizinecké policie, což přináší výsledky," dodal krajský ředitel policie Petr Macháček.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám