Již tento pátek odstartují takzvané Ozvěny festivalu Blik Blik v podzemí dolu v Nevřeni na severním Plzeňsku. Návštěvníky čeká 700 metrů dlouhá trasa se třemi videomappingy a čtyřmi světelnými instalacemi, které jsou inspirované magickým světem slavného románu Julese Verna Cesta do středu Země. Autoři slibují jedinečnou atmosféru v už tak dechberoucím prostředí kaolinového dolu. Akce potrvá do neděle 13. dubna.
Festival v Nevřeni navazuje na plzeňský festival světla Blik Blik, který letos zaznamenal rekordní návštěvnost. „Letošní Blik Blik s návštěvností 70 tisíc lidí byl největším v desetileté historii pořádání festivalu ve městě Plzni a věřím, že ozvěny v Nevřeni svojí návštěvností také předčí loňský rok, kdy jsme místní kaolinový důl rozzářili poprvé,“ uvedla Soňa Rychlíková, ředitelka DEPO2015.
Díky unikátní lokaci budou instalace o víkendu přístupné po celý den, tedy i za denního světla. „Naším cílem je doplnit působivé kulisy kaolinového dolu o snový svět inspirovaný Cestou do středu země od Julese Vernea v tradičním i moderním pojetí,“ doplnil kreativní ředitel festivalu Blik Blik Jiří Suchánek.
„Kaolinový důl v Nevřeni je unikátním místem, které je možno navštívit celoročně v rámci prohlídek nebo několika výjimečných akcí, které se v okolí dolu v průběhu roku konají. Festival Blik Blik je bezesporu nejnavštěvovanější akcí roku, který po loňském ročníku pomohl viditelně i návštěvnosti i v ostatních měsících,” pochvaluje si Štépánka Boučková, starostka obce Nevřeň.
Po vstupu do dolu přivítá návštěvníky “Laser Portál“ od DEPO2015 crew. Interaktivní světelná a zvuková instalace je pomyslnou bránou do magického podzemního světa. V jedné z nejintimnějších komnat dolu, Svatební síni, naleznou příchozí „Podzemní štěstí“ od Amadora Artigy ze Španělska.
„Interaktivní videomapping reaguje na stisknutí červeného tlačítka, které spouští jednu z 25 videosekvencí, přičemž některé z nich přímo zapojují návštěvníky do projekce. Další zastávkou bude videomapping “Fantastická flora“ od Metanoia Creatives (CZ), která přenese diváky do fascinujícího světa květin, lián a rostlin inspirovaných Vernovým ilustrátorem Édouardem Riouem,“ prozradila mluvčí pořádající kreativní zóny DEPO2015 Lucie Lobotková. Podle ní vynikne i hravá instalace “Pink – Pung“ od slovenského autora Šimona Kerna. Půjde o UV stolní tenis, kde není důležité hrát proti sobě, ale spíše se stát součástí hry samotné. Plzeňské studio LightVibrate představí světelné sochy “Kokon“, které symbolizují různé fáze vývoje a proměny jak fyzické, tak mentální.
Návštěvníci budou mít také možnost nahlédnout do hlubin oceánu prostřednictvím velkoplošné imerzivní projekce “Oceánium“ od českých autorů Metanoia Creatives a DEPO2015 crew. „Tato audiovizuální instalace zobrazí oceánský svět v jeho proměnlivých podobách – od klidného moře až po bouřlivé vody plné zářícího planktonu. UV instalace florálních aranží “Prorůstání“ od studentů plzeňské Nerudovky vytvoří iluzi zdí plných fantaskních rostlin a živočichů, kteří vnikají do kamenných stěn dolu jako zárodky života,“ doplnila Lobotková.
Do budoucna by se mohly Ozvěny festivalu podívat i do jiných unikátních míst. „V příštím roce bych přivítal k zapojení do festivalu i dalších míst, například unikátního dolu na slídu, který se nachází pod vrcholem Na Kole v okrajové části Domažlic. Jedná se o republikovou raritu – jediný zpřístupněný důl na slídu v Česku,“ dodal Libor Picka (STAN), krajský radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám