Ochranáři pečlivě sledují nebezpečnou sršeň asijskou, veřejnost nabádají, aby její výskyt nahlašovala

Autoři | Foto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Jan Walter (Západočeské muzeum v Plzni), Zuzana Duzbabová

Ochránci přírody apelují na veřejnost, aby nahlašovala výskyt invazní sršně asijské, která představuje velké riziko pro včelstva. Zároveň varují lidi, aby se nepokoušeli hmyz sami zlikvidovat a nechali to na odbornících. Sršeň asijská se poprvé objevila v Česku před dvěma roky v Plzni, poté na Rokycansku. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) hmyz monitoruje a umístila také zhruba 80 speciálních pastí.

Hnízdo sršně asijské odborníci poprvé objevili předloni v Plzni. Hnízdo bylo v koruně stromu v městské části Skvrňany. Vysoké bylo 75 centimetrů a vážilo 7,5 kilogramů. Od té doby byl výskyt sršně asijské zaznamenán na celkem čtyřech místech. „Otepluje se a začíná létat přezimující hmyz. Může mezi ním být i sršeň asijská, jejíž královny mohly někde nepozorovaně přezimovat.  Aby se zamezilo jejímu dalšímu šíření tohoto invazního druh, je třeba najít poletující královny dřív, než stačí vybudovat novou kolonii,“ upozorňuje Tomáš Görner z AOPK.

Podle dosavadních poznatků se sršeň asijská do České republiky dostala především přepravou zboží. Do Evropy se z jihovýchodní Asie dostala v roce 2003 a od té doby se v ní šíří. Od tuzemské domácí sršně obecné pozná podle tmavšího těla a charakteristických žlutě zbarvených konců končetin. Sršeň asijská napadá včelstva a je nebezpečná i pro volně žijící druhy hmyzu.

Nejúčinnější způsob boje proti jejímu šíření je včasné odhalení a likvidace hnízd, která se obvykle nacházejí vysoko v korunách stromů nebo v lidských stavbách. K monitoringu jejího výskytu přispěly i speciální pasti, které jsou hlavně kolem dálnice D5. Klíčová je ale pomoc veřejnosti. 

„Zásadní jsou přímá pozorování od lidí, která nás na výskyt sršně mohou upozornit. Jen tak je šance, že se podaří hnízda odhalit a zlikvidovat včas, Pasti, které se vloni na několika místech instalovaly,  jsou pouze doplňkem k přímému pozorování. Pokud se v nějaké zachytí sršeň asijská, je nutné urychleně pátrat po hnízdě a zajistit jeho odstranění,“ vysvětluje Görner.

Pokud najdete hnízdo sršně asijské, doporučují odborníci se následující postup:

  1. Nesnažte se hnízdo sami odstraňovat – sršně mohou být agresivní a jejich bodnutí je bolestivé.
  2. Zachovejte bezpečnou vzdálenost – pokud je hnízdo vysoko ve stromě nebo v budově, nechoďte příliš blízko.
  3. Poznamenejte si přesnou lokalitu – pokud je to možné, vyfoťte hnízdo či jedince pro přesnější identifikaci.
  4. Nahlaste nález odborníkům – kontaktujte Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR na e-mailu invaznidruhy@aopk.gov.cz nebo použijte aplikaci Nahlaš sršeň.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky hmyz, hnízdo, Česko, Plzeň, Evropa, Jihovýchodní Asie, dálnice D5, sršeň asijská, nepůvodní druh, včelstva

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.