pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Centrální plzeňský městský obvod chystá malé biotopy, květnaté louky i broukoviště

Menší biotopy ve formě květnatých luk se rozhodl vytvořit na svých veřejných prostranstvích také centrální plzeňský městský obvod. Vhodné plochy se pečlivě vybíraly v rámci požadavků na kvalitu půdy, prostředí či frekvenci výskytu obyvatel. Na biotopy se tak mohou těšit v ulicích Šimerova, 17. listopadu, Karla Steinera, v parku ve Zborovské ulici či ve Škodalandu.

„Celkově bude upraveno a následně oseto celkem 560 čtverečnch metrů travnatých ploch, k jejímž hlavním přednostem patří bezesporu estetická funkce a zároveň minimální náklady na údržbu,“ informuje David Procházka (ANO), starosta plzeňského centrálního obvodu.

Květnaté plochy také poskytují potravu a úkryt motýlům, včelám a jinému medonosnému hmyzu, který postupně, nejen v městském prostředí, vymírá.

„První květy uvidí obyvatelé našeho obvodu již během podzimu letošního roku, ale svůj potenciál louky naplno rozvinou až v roce příštím. Pak projekt vyhodnotíme a v případě příznivých ohlasů vytipujeme další možné lokality,“ říká David Procházka.

S květnatými loukami souvisí i budování broukovišť. Ideálním místem pro život hmyzu jsou staré stromy a jejich dutiny V současné době, kdy jsou staré a nemocné stromy v rámci bezpečnosti ihned pokáceny, je velice málo vhodných míst, kde může hmyz, brouci, ale i jiní obratlovci a ptáci nerušeně žít. Obvod se nechal inspirovat alarmujícím úbytkem hmyzu a nechal vybudovat broukoviště, které umístil do Škodalandu a do Slovanského údolí.

Jedná se o uměle vytvořená místa pro hmyz, drobné obratlovce, plazy či ptáky, která budou mít výchovný charakter a zároveň pomohou k ochraně místní, zejména hmyzí, populace. Jsou to navrtané staré kmeny stromů, prohnilé pařezy, šišky, kameny, větve, mulčovací kůra či písek, aby místo mohlo nabídnout velké množství úkrytů či potravy.

„V bezprostředním okolí broukovišť jsme nechali vysít směs na květnatou louku, aby nalákala hmyz a jiné živočichy, nainstalujeme informační cedule a ochranné zábrany. S návratem hmyzu do našeho prostředí mohou pomoci i sami občané tím, že vytvoří na svých zahrádkách menší obdobu hmyzího domečku či vysetím rostlin atraktivních pro opylovače. Naše životní prostředí to jistě ocení,“ doplnil David Procházka.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto ÚMO Plzeň 3

Štítky květnaté louky, biotop, broukoviště, ÚMO Plzeň 3

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.