Zavalité kapybary mohou návštěvníci plzeňské zoologické zahrady obdivovat už přes čtvrt století. Teď v expozici kapybar přišla na svět dvě mláďata. Rodiči jsou samec Don Juan původně z Košic a samice Sylvie, která se do Plzně přistěhovala z Mnichova. Tyto hlodavce, kteří mohou vážit až 80 kilo, chová zahrada už od roku 1997.
„Rozsáhlý venkovní výběh sdílí v plzeňské zoo kapybary s nandu Darwinovými a lamami vikuňa. První chovná skupina z roku 1997 zaznamenala sedm odchovaných mláďat. V roce 2019 jsme obnovili chov kapybar bezprostředně po úhynu poslední staré samice. Druhá současná skupina již měla 25 narozených mláďat. Z toho 15 bylo odchováno,“ informoval mluvčí zoo Martin Vobruba.
Zatím je příliš brzy na to, aby chovatelé u nově narozených mláďat dokázali určit jejich pohlaví. Kapybary, které připomínají přerostlá morčata, začala zahrada chovat v témže roce jako například tučňáky, mary, varany komodské či zubry. V Plzni ji kapybary mají ve venkovní expozici i vnitřní ubikaci.
Kapybary žijící volně v přírodě mohou vážit až 50 kilogramů. V zajetí se jim daří podstatně lépe, o čemž svědčí i jejich váha, která může dosahovat i více než 80 kg. Tito hlodavci jsou velmi dobrými plavci. Pod vodou mohou vydržet osm až deset minut. Stejně jako například hroch má oči, uši a nozdry v jedné rovině. V zoologických zahradách se dožívají 12 let.
„Jejími hlavními nepřáteli jsou anakondy, kajmani, jaguáři a lidé, kteří je často loví pro maso. Potravu tvoří hlavně dužnaté vodní rostliny. Dorůstá délky jednoho metru, mezi prsty je plovací blána. Má poměrně řídkou a hrubou srst. Žijí sociálním způsobem života, v jedné skupině je samec, dvě až tři samice a mláďata. Na společném shromaždišti se může sejít až 100 jedinců," uvedla zooložka Miroslava Palacká. V Evropě chová kapybary přes 230 zahrad a zooparků.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám