Úplně poprvé se letos uskuteční v sobotu 25. dubna na plzeňském náměstí Republiky tradiční Farmářské trhy. Vzhledem ke stále trvajícímu nouzovému stavu musí organizátoři počítat s jistým omezením. Na to, jak budou trhy vypadat, jsme se zeptali jejich organizátora Tomáše Poppa.
Budou tentokrát trhy vypadat jinak než za normální situace?
„Trhy hodně roztáhneme, budou větší rozestupy mezi jednotlivými stánky, počítáme určitě tak tři metry. Lidé samozřejmě musí dodržovat ten dvoumetrový rozestup ve frontách a musí mít roušky. Prodejci budou mít roušky, rukavice, dezinfekci na stánku. Stánky opatříme ochrannou fólií, aby tam byla taková prvotní ochrana. Budou mít vyčleněného člověka na peníze, aby se eliminovalo to, že někdo ve spěchu sáhl na potravinu a zároveň i na peníze.“
Spolupracujete nějak s městem na pořádání trhů?
„Jsem v kontaktu s městem, proběhla nějaká jednání. Město přislíbilo na trzích účast hlídky městské policie, aby to bylo všechno v pohodě. Nepředpokládám nějaké problémy, ale je určitě lepší tam mít strážníky. Psal jsem si také s krajskou veterinární správou, pochválili nám naše opatření, už o nich věděli i od samotných prodejců. Jsou prý rozumná, a tak by to mělo fungovat. Určitě se přijdou podívat.“
Omezili jste počet a složení prodejců?
„Museli jsme eliminovat občerstvení, nebude tam tedy nic, co by se dalo konzumovat na místě. Samozřejmě když si někdo koupí koláč zabalený do papíru a sní si ho na náměstí, tak bych ho asi nešikanoval. Ale nechceme, aby tam byly nějaké hloučky, sezení tam nebude žádné, kafe bych tam nechtěl. Jednak to dlouho trvá, než se udělá. A pak by to bohužel svádělo k tomu, že si tam lidé popijí. Jinak se tam samozřejmě budou běžně prodávat veškeré obvyklé potraviny a suroviny, sýry, zelenina, sazenice. Všechno bude, jen to bude na větší ploše.“
S kolika prodejci počítáte?
„Podle posledních informací by mělo dorazit 35 prodejců. To je asi o třetinu méně, než bývá obvykle. Běžně máme na trzích 45 až 50 prodejců.“
O kolik farmářských trhů přišla Plzeň v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu?
„Začínáme o měsíc později, tak jsme přišli o čtyři trhy.“
Jak zvládají tu současnou situaci lidé, kteří k vám na trhy jezdí se svými produkty?
„Pokud se jedná třeba o pekaře nebo řezníky, tak ti si poradí i jinak. Ti jsou v pohodě. Pak jsou třeba mlékaři, někteří z nich nastartovali e-shopy, pomohli si tím hodně. Další prodávají nebo rozvážejí do farmářských obchodů tady v Plzni, ale například i v Praze, kde je jich ještě více. Maloobchod byl docela dobře nastartovaný, takže tam ten prodej nějaký byl. Nejhůře ta situace postihla pěstitele zeleniny, kteří jsou zvyklí mít část své produkce v sazenicích. Pro ty začínají farmářské trhy skutečně za pět minut 12. Spoustu toho museli vyhodit, ale teď se jim snad podaří tu sezónu trochu napravit. Oni musí těm sazenicím půl roku ve sklenících topit, mají s tím spoustu práce. Lidé teď chtějí na svých zahrádkách sázet.“
Musí návštěvníci trhů dodržovat ještě nějaká speciální opatření?
„Vyzývám veřejnost, aby teď lidé na trhy nechodili v celých rodinách, jako tomu bývalo dříve. Stačí když vyšlou jednoho člena rodiny. Jde skutečně jen o nákup potravin a dalšího zboží. Měli by si lidé prostě jen nakoupit a zase jít. Musíme teď chvilku vydržet bez toho sociálního rozměru těch trhů, není to teď taková ta příjemná společenská událost. Chceme především podpořit to dobré lokální jídlo a producenty.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.