Tloušťku ledu podcenil muž, který vstoupil na zamrzlou plochu Třemošenského rybníka v Plzni. Propadl se do ledové vody a ven ho museli vytáhnout hasiči. Znovu proto připomínají, že led na soustavě boleveckých rybníků je nestabilní a lidé by se po něm rozhodně neměli pohybovat.
„Hasiči ze stanice Košutka vyjeli k záchraně osoby, která se propadla ledem na Třemošenském rybníku. Člověka, který se nemohl dostat zpět na led, jsme zachránili pomocí záchranných prostředků a lana. Následně mu byl poskytnut tepelný komfort a byl předán záchranářům,“ informoval mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
„Po vyšetření a zajištění tepelného komfortu byl muž předán do zdravotnického zařízení bez zranění, pouze s lehkým podchlazením,“ dodal Martin Štěpán z krajské záchranky.
Hasiči každoročně připomínají pravidla, jak se chovat, pokud se chceme pohybovat po zamrzlé vodní hladině. Za bezpečnou tloušťku ledu pro bruslení se považuje 15 centimetrů. A jak zjistíme, že je led dost silný? Celodenní teplota musí být alespoň po dobu pěti dnů pod hranicí minus pěti stupňů Celsia. Pokud ovšem nevíte, jak je led silný, tak na něj rozhodně nevstupujte. Při proboření ledem následuje tepelný šok, velmi rychle dojte ke ztrátě citlivosti a pohyblivosti rukou, poté následují paže a chlad postupně ochromuje celé tělo.
I přes nedávné mrazy ale hasiči varují před pohybem po ledu. „Led na soustavě boleveckých rybníků je již nestabilní a neposkytuje bezpečnou oporu pro pohyb na něm,“ upozorňuje Poncar.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.