Počasí dnes1,5 °C, zítra0 °C
Pátek 21. února 2025  |  Svátek má Lenka
Bez reklam

Revoluce ve výzkumu léčby rakoviny. Vědci z Plzně, Prahy a USA pracují na zabijáckých buňkách

Autoři | Foto Západočeská univerzita v Plzni

Vědci z Plzně, Prahy a Pensylvánie v USA společně zkoumají nové účinné terapie proti rakovině, smrtelným infekcím a onemocnění imunitního systému. Výzkumné sdružení CiRT se zaměří na novou terapii založenou na iNKT buňkách, pojmenovaných podle anglického natural killer, tedy přirozený zabiják. Tyto buňky mají jedinečnou schopnost obnovit normální funkci imunitního systému, díky čemuž jsou velmi účinné nejen při léčbě rakoviny, ale i při boji proti závažným infekčním nemocem, jako je těžký průběh covid-19, nebo u autoimunitních poruch.

Součástí výzkumného konsorcia jsou tři univerzity. Západočeská univerzita v Plzni, Univerzita Karlova a University of Pennsylvania.

„Na rozdíl od tradiční chemoterapie, která může být toxická a neúčinná, dokážou buňky iNKT odolné nádorové buňky přesně zacílit a eliminovat,“ zdůrazňuje Monika Holubová z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

Léčebné postupy nové generace

Buňky iNKT lze navíc využít jako živé léky, které po podání pokračují v růstu a poskytují dlouhodobou ochranu proti nádorům. Jejich efekt je možné dále zvyšovat kombinací s dalšími postupy. „Máme blízko k léčebným postupům nové generace a chceme je přenést z laboratoří na kliniky k samotným pacientům. Terapie by měly být nejen dostupnější, ale zároveň je budeme moci přizpůsobit potřebám pacientů po celém světě,“ řekla předsedkyně konsorcia Antonia Rotolo z Pennsylvánské univerzity.

Konsorcium CiRT bude v této oblasti výzkumu průkopníkem. „Poprvé budou přední odborníci zabývající se buňkami iNKT, klinickým výzkumem a léčbou spolupracovat v celosvětovém měřítku. Chceme dát lidem novou naději a zajistit, aby se nejmodernější léčba dostala k pacientům rychleji,“ vysvětlila Lucie Houdová z výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni.

Vědci se také zaměří na slibné možnosti varianty buněk označovaných jako CAR iNKT. V současnosti schválené terapie využívají vlastní buňky konkrétního pacienta. „A ačkoli je tento přístup účinný, má bohužel své nedostatky. Pacienti bývají často oslabeni předchozí chemoterapií nebo potlačenou imunitou. U terapií CAR iNKT se však může využít buněk zdravých dárců, čímž odpadá potřeba náročných úprav. Metoda se tak stane základem funkční léčby dostupné každému pacientovi bez obav ze závažných komplikací,“ doplnila mluvčí univerzity Andrea Čandová.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Západočeská univerzita v Plzni, ZČU, průlom v léčbě rakoviny, léčba rakoviny, léčebné postupy, vědci, výzkum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Revoluce ve výzkumu léčby rakoviny. Vědci z Plzně, Prahy a USA pracují na zabijáckých buňkách  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.