Počasí dnes-4,8 °C, zítra0,5 °C
Čtvrtek 20. února 2025  |  Svátek má Oldřich
Bez reklam

Aktuálně

Student se svěřil spolužačkám, že chce někoho zabít. Případem se zabývá kriminálka více...

Transport zdravotnického materiálu pomocí dronů pro záchrannou službu testuje jako první v ČR unikátní projekt

Autoři | Tisková zpráva | Foto Eva Mertlová, se svolením Drony SIT

Využití dronů pro dopravu zdravotnického materiálu do míst, kam se sanitka nedostane dostatečně rychle, testují v unikátním pilotním projektu na záchranu lidských životů plzeňské Drony SIT se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje (ZZS PK). V některých případech totiž může být totiž rychlé použití například AED přístroje naprosto zásadní pro přežití pacienta.

V pilotním projektu realizovaném v lokalitě Líně chtějí dronaři a záchranáři testovat logistiku, spojení, vzdálenost doletu či konektivitu přes mobilní sítě. Tento plán je v České republice vůbec prvním svého druhu a ve své podstatě představuje revoluční krok k využití dronů při záchraně lidských životů a v krizových situacích. Právě včasné použití automatického externího defibrilátoru známého jako AED hraje u záchrany osob s náhlou zástavou oběhu zásadní roli.

„Už po pěti minutách za standardních podmínek dochází k nezvratnému poškození mozku. Každá minuta nečinnosti, zejména pokud není prováděna zevní srdeční masáž, znamená o 10–15 procent snížení pravděpodobnosti přežití. Naopak pokud je AED použito do 3 až 5 minut, šance na přežití může dosáhnout až 70 procent. Proto je velice důležité včasné provedení defibrilace tam, kde je indikována. Po 10 minutách nečinnosti a bez použití AED je šance na přežití prakticky již nulová,“ vysvětlil ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. Doplnil, že použít AED přístroj zvládne každý z nás. Důležité je včas zahájit resuscitaci a naslouchat operátorovi tísňové linky ZZS.

Pilotní projekt má za cíl otestovat nejen technické parametry dronů, ale také logistiku a konektivitu v reálných podmínkách. „Simulace budeme provádět přibližně jeden rok, musíme otestovat dolet dronu, výdrž baterií, spojení přes mobilní 5G síť, zátěž, kterou dron unese, nebo testování spojení kamery, která operátorovi tísňové linky přinese obraz dané situace. Strategický bude i výběr vhodných lokalit, kde se bude nacházet takzvaná garáž pro výměnu baterií dronu. Bavíme se spíše o odlehlých nebo horských oblastech. Stroje, které budeme při testování používat, mají řadu bezpečnostních certifikací a jsou vybaveny pokročilými systémy, včetně padáku pro případ nouze,“ popsal detaily Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, pod kterou Drony SIT patří.

Nový dron DJI FlyCart 30 pro přepravu nákladů o hmotnosti do 30 kg je prvním strojem svého druhu ve flotile Drony SIT. Využívat ho dronaři plánují i v jiných krizových situacích. „Může to být třeba doručování pitné vody a techniky hasičům, kteří jsou v obtížně dostupném terénu, přenášení zásob při povodních nebo i transport nosítek. Na taktickém cvičení IZS jsme doručovali antihistaminika při simulaci alergické reakce po bodnutí hmyzem. A ukázalo se, že jsme dorazili na místo za 4 minuty, tedy o 11 minut dříve než sanitka, která vyjela ze stejného místa jako my s dronem,“ popsal Josef Navrátil, ředitel Drony SIT.

Unikátní projekt města a kraje

Plzeňské Drony SIT jsou součástí integrovaného záchranného systému od roku 2018. Nový pilotní projekt na transport zdravotnického materiálu svým rozměrem přesahuje běžnou spolupráci města Plzně a Plzeňského kraje.

„Pomocí dronů už jsme našli a zachránili několik lidí a teď se v této oblasti posouváme na vyšší úroveň. Díky novému stroji DJI FlyCart 30, který jsme loni zakoupili, jsme schopni dopravit zdravotnický materiál přímo na místo události. Do přepravního boxu se vejde například automatický externí defibrilátor, turnikety pro zastavení krvácení, generátor kyslíku a další,“ uvedl Daniel Kůs (Piráti), radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

„Jsem velmi rád, že takto unikátní projekt vzniká právě u nás v Plzeňském kraji a že se do něj zapojí i zdravotnická záchranná služba, kterou kraj zřizuje. Naši záchranáři odvádějí skvělou práci, disponují kvalitním vybavením a neustále modernizujeme jak výjezdové základny, tak i vozový park. O to více vítáme zapojení moderních technologií, které přispějí ke zkvalitnění zásahů i péče o pacienty, kteří ji nejvíce potřebují,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup (ANO).

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky drony, transport materiálu, zdravotnický materiál, pilotní projekt, Drony SIT, záchranná služba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Transport zdravotnického materiálu pomocí dronů pro záchrannou službu testuje jako první v ČR unikátní projekt  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.