Na pořádný malér si zadělávají návštěvníci Šumavy, kteří v těchto dnech vstupují na zamrzlou plochu proslulých jezer i slatí, kde se pak nerušeně procházejí. Svým jednáním takoví lidé porušují zákon o ochraně přírody a riskují, že jim strážci národního parku na místě udělí pokutu. Ta se může vyšplhat až do výše 10 000 korun.
Zamrzlé jezero prostě láká k tomu, projít se po něm. Ale to, že je na jezeře led, automaticky neznamená, že jezero je přístupné. O zákazu vstupu na zmrzlou vodní plochu upozorňují veřejnost jen těžko přehlédnutelné informační tabule. „Šumavská jezera jsou přístupná jen po značených turistických stezkách. A samozřejmě po zamrzlé hladině žádná turistická stezka nevede. Lidé na led vstupují, kloužou se tam. A někteří lidí pak přicházejí až ke karu (široký závěr horského údolí, které má půlkruhový tvar, strmé až svislé skalní stěny) jezera. Ale tam je jednoznačné, že tam zimují tetřevi. A to je problém,“ komentuje tento aktuální nešvar Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava.
Vstupem na zamrzlou plochu jezera návštěvníci porušují zákon o ochraně přírody. „Vstupují totiž do míst, kam mohou vstupovat jen po značených stezkách, ale oni vstupují mimo ně. Za to jim hrozí pokuta. Naši strážci to hlídají. Důležité je dodat, že se nejedná jen o jezera, ale například i o Tříjezerní slať, Chalupskou slať a další místa, kde jsou jezírka,“ upozorňuje mluvčí Dvořák. Nejčastěji se ale jedná o Černé jezero, kam míří nejvíce pěších turistů, dále pak Čertovo jezero, kde se rovněž vyskytuje množství stopa na zamrzlé ploše. Na jezero Laka chodí teď v zimě především běžkaři a to samé platí i pro jižní stranu Plešného jezera.
Jezera navštěvují turisté, kteří se přijdou podívat a chtějí vidět zasněženou nedotknutou pláň. Chtějí si vyfotografovat panenskou přírodu a neukáznění návštěvníci jim tak kazí tu jejich vysněnou fotografii. Rozhodně není hezký pohled na plochu krásného jezera, kde leží uklouzaný a podupaný sníh plný lidských stop.
Návštěvníkům, které strážci přistihnou na zmrzlém jezeře, hrozí na místě pokuta až do výše 10 000 korun. „A ty pokuty padají. Strážci v této době zvýšili dohled v exponovaných místech. Podobná situace už byla na Šumavě když byl covid v roce 2021 a jezdili do přírody lidé, kteří tam dříve nejezdili. Fotografiemi z jezera se pak lidé chlubí na sociálních sítích,“ poznamenal Dvořák. Teď jsou navíc jarní prázdniny a na Šumavu přijíždí velké množství turistů s dětmi. Led při současných teplotách na Šumavě odtává. Pokud by se pod nějakým návštěvníkem led prolomil, jen těžko by se dočkal v těchto odlehlých končinách pomoci. Hloubka jezer je až 30 metrů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.