Počasí dnes0 °C, zítra3,5 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

I přes zákaz návštěv roste v nemocnicích počet hospitalizovaných pacientů, kteří onemocněli chřipkou

Autoři | Foto Pixabay.com

Už několik dní platí v krajských nemocnicích v Plzeňském kraji zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů z důvodu chřipkové epidemie. Jsou pochopitelně i lidé, kteří se omezení návštěv kvůli „obyčejné chřipce“ podivují. Řada nemocných je i mezi pacienty nemocnic. Zákaz návštěv zavedla plošně Klatovská a Domažlická nemocnice a platí na interním oddělení Stodské nemocnice. Také Fakultní nemocnice v Plzni omezila návštěvy na některých svých vybraných klinikách a odděleních. Návštěvy zrušila i Psychiatrická nemocnice v Dobřanech.

„Chtěli bychom je ujistit, že údajně obyčejná chřipka, i když se proti ní lze velmi efektivně očkovat, je bohužel v celé zemi příčinou vysokého počtu hospitalizací i úmrtí,“ informuje mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

V Plzeňském kraji je nejvíce nemocných s respiračními potížemi na přepočet obyvatel přímo v Plzni. Poměrně vážná a dále se zhoršující situace je ale také na Tachovsku, Klatovsku či Domažlicku. Tam je bohužel navíc oproti Plzni relativně nízká míra proočkovanosti proti chřipce, přičemž největší podíl nemocných je způsoben právě chřipkou. V menší míře se jedná také o pneumonie. Infekcí covidu je poměrně málo.

Omezené návštěvy pacientů plzeňské fakultní nemocnice jsou až do odvolání na hematologicko-onkologickém oddělení, lůžkách hematoonkologie dětské kliniky, geriatrii, pobytové sociální péči, interním oddělení včetně LDN, II. interní klinice, klinice pneumologie a ftizeologie a na anesteziologicko-resuscitačním oddělení DIP a DIOP. Výjimkou na těchto odděleních jsou návštěvy pacientů v terminální fázi nemoci, kde je návštěva možná s ústními rouškami či respirátory, informuje nemocnice na svých webových stránkách.

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci bude platit až do odvolání v celé Psychiatrické nemocnici v Dobřanech od středy 29. ledna 2025 zákaz návštěv.

Situace v nemocnicích Plzeňského kraje

Nárůst nemocných je patrný také v nemocnicích. Zatímco jindy v roce tvoří diagnózy respiračních infektů jen malou část interních pacientů, tak od minulého týdne převažují. „Ze 46 standardních lůžek interního oddělení jsou už víc než dvě třetiny zaplněné pacienty s respiračními nemocemi nebo chronickými pacienty hlavně se srdečními potížemi, jejichž stav výrazně zhoršila chřipka,“ popisuje situaci v Klatovské nemocnici primář interního oddělení Jan Vachek.

Další pacienti jsou na lůžkách intenzivní péče. Kvůli infektům musela o víkendu nemocnice také posílit pohotovostní službu. A větší nemocnost je i mezi personálem. „S pomocí zdravotníků z jiných oddělení ale situaci zvládáme. Není nutno jakkoli omezovat péči,“ dodává primář Vachek.

Podobná situace je také v Domažlické nemocnici. „S respiračními potížemi hospitalizujeme momentálně 20 pacientů. Využíváme i takzvaných přistýlek, což jsou ovšem ve skutečnosti plnohodnotná lůžka, ale v rámci menší lůžkové stanici, která vznikla během covidové pandemie a od té doby je využívána jen částečně, třeba právě v těchto situacích, kdy počet pacientů rychle vzroste,“ říká ředitel nemocnice Petr Hubáček.

Nejvíce ohrožuje chřipka děti a seniory

Chřipkami nejpostiženější věkovou skupinou jsou v současnosti děti. Po nich následují senioři. Nejrizikovější jsou pak chroničtí pacienti se srdečními, nefrologickými i jinými trvalými potížemi včetně onkologických pacientů. U nich může kombinace s respiračním onemocněním vést k vážným selháním srdce (zánět srdečního svalu, srdeční selhání), ledvin či dalších orgánů.

Chránit se proti chřipce lze různými způsoby. Tím nejjednodušším a okamžitým je hlavně pro rizikové skupiny omezit aktivity tam, kde je více lidí a které nejsou nezbytně nutné. Například nechodit do kina, na večírky, do obchodů v nejfrekventovanějších časech, minimalizovat cestování hromadnou dopravou a podobně. Pokud je třeba zajít k lékaři nebo do míst s pravděpodobným výskytem nemocných nebo třeba právě i do prostředků hromadné dopravy, je vhodné používat roušku či respirátor.

Nejefektivnější prevencí je pak očkování. „Neznamená to, že očkovaný chřipkou neonemocní. Průběh nemoci je ale mírnější. Měli by ho využívat především chronicky nemocní,“ doplňuje Jan Vachek s tím, že očkování je sice vhodné provádět před sezonou respiračních nemocí, ale pozdě není ani teď.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky zákaz návštěv, nemocnost, krajské nemocnice, omezení návštěv, Klatovská nemocnice, Domažlická nemocnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

I přes zákaz návštěv roste v nemocnicích počet hospitalizovaných pacientů, kteří onemocněli chřipkou  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.