Počasí dnes-2,5 °C, zítra-0,2 °C
Středa 22. ledna 2025  |  Svátek má Slavomír
Bez reklam

Strážníci mají nové a lehce omyvatelné auto pro převoz opilců na záchytku, ročně jich tam přepraví stovky

Plzeňští strážníci mají k dispozici nové auto pro převážení podnapilých lidí na protialkoholní záchytnou stanici. Oproti 13 let starému vozu se v mnohém liší. Místo lehátka má například dvě křesla. Novinkou je také přepážka mezi posádkou a přepravním prostorem. Důležitý je i snadno omyvatelný interiér. Pořízení speciálního auta vyšlo na zhruba 1,5 milionu korun.

„Mezi jednu z mnoha inovací patří posunutá přepážka mezi osádkou a přepravním prostorem. Nově je také do vozidla zabudováno velkoplošné tlačítko, které slouží k signalizaci řidiči v případě nečekaných situací. Pokud by například během převozu došlo k problémům mezi strážníkem a přepravovanou osobou, může ten, kdo sedí vzadu, snadno upozornit řidiče na potřebu okamžité reakce,“ popisuje mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.

Protialkoholní záchytná stanice začala v Plzni fungovat v roce 1952. Dnes je jednou z nejdražších v zemi a noc tam vyjde na 4 500 korun. Zmíněný poplatek ale uhradí jen malá část nocležníků. Obvykle se podaří vymáhat jen pětina plateb. Ročně na stanici skončí kolem 1700 opilců. Nejčastěji tam nocují lidé z Plzně, Rokycan a Klatov.

Další vylepšení spočívá v samotné kapacitě vozidla. Zadní prostor, kde budou převáženi opilí lidé, pojme vyjma strážníků i dvě osoby najednou, což usnadní práci při náročnějších zásazích. Pro tento účel má vůz dvě takzvaná infarktová křesla. Na podobě vnitřního vybavení vozu se podíleli strážníci, kteří jej používají a ze zkušenosti vědí, jak by měl vypadat.

„Nové služební vozidlo nebude sloužit pouze strážníkům Městské policie Plzeň, ale v rámci nadstandardní spolupráce s Policií ČR i policistům při řešení jejich požadavků na převozy podnapilých osob do protialkoholní záchytné stanice,“ dodal velitel městské policie Petr Nováček.  

Ročně strážníci dopraví k vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice kolem tří stovek lidí. Nejčastěji vyráží strážníci s vozidlem pro převoz opilců do centra města.

Záchytka už kapacitně nestačí

Už loni se hovořilo o stavbě nové protialkoholní záchytné stanice. Stát by měla poblíž věznice v Plzni na Borech. Stávající záchytka z roku 1952 totiž už kapacitně nestačí a v prostorách není možné navýšit lůžka. Novostavba by podle odhadů měla vyjít na 100 milionů korun. Zástupci kraje už jednali s městem o spolupráci. Hlavním investorem projektu by bylo hejtmanství, které kompletně hradí i provoz stávající záchytky, konkrétně na ní dává ročně deset milionů korun. Aktuálně má protialkoholní záchytná stanice deset lůžek. Do budoucna by jich mělo být minimálně dvojnásob.

Novou záchytku by uvítalo i samotné město, podle něhož je tam obden plno už ve dvě hodiny odpoledne. „Chtěli bychom mít záchytku už v tom příštím období, tedy v letech 2028 až 2030, v nových prostorách,“ sdělil bývalý hejtman Rudolf Špoták (Piráti).  

Před 74 lety, 15. května 1951, vznikla první záchytná stanice v Praze u Apolináře a stala se podle některých zdrojů prvním obdobným zařízením na světě. V Plzni vznikla první záchytka o rok později. Nejdříve sídlila ve Veleslavínově ulici a později v Perlové ulici v těsném sousedství centrálního náměstí. Nyní je už dlouhou dobu v přízemí polikliniky ve čtvrti Slovany.

Ohodnoť článek

Foto Městská policie Plzeň

Štítky městská policie, auto pro převoz lidí na záchytku, protialkoholní záchytná stanice, opilci, záchytka, městská policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Strážníci mají nové a lehce omyvatelné auto pro převoz opilců na záchytku, ročně jich tam přepraví stovky  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.