Čtyři lidé skončili v nemocnici a další bezmála tři desítky musely narychlo upustit ubytování na zámku v Malesicích u Plzně. Někteří po žebřících skrze okna. Objekt byl silně zakouřený a hasiči museli zasahovat v dýchací technice.
Požár vypukl kolem čtvrté hodiny ráno v přízemí budovy. Na místo okamžitě vyjeli hasiči, záchranáři a policie. „Během probíhající evakuace osob z objektu byla s ohledem na počet zasažených situace překvalifikována na mimořádnou událost s hromadným postižením osob. Záchranáři si převzali do péče a vyšetřili celkem 33 osob. Čtyři osoby byly s příznaky nadýchání zplodinami hoření transportovány do zdravotnického zařízení k dalšímu vyšetření,“ shrnul Luboš Bouček z krajské záchranky.
„Při požáru došlo k vysokému vývinu kouře, který se rozšířil na celou budovu. Hasiči zachránili 16 lidí po nastavovacím žebříku a vnitřkem budovy. Dalších 15 osob se samovolně evakuovalo před naším příjezdem. Prohledávání objektu vzhledem k jeho členitosti bylo pro hasiče poměrně náročné. V rámci zásahu jsme museli provádět násilné vstupy do pokojů, odkud jsme v několika případech jejich obyvatele zachránili,“ popisuje mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
Situaci dostali pod kontrolu za zhruba 20 minut. Příčinu požáru musí určit vyšetřovatel. Škoda podle odhadů dosáhla na 500 tisíc korun. „O všechny evakuované včetně několika dětí je postaráno v naší tělocvičně a s lidmi z krizového řízení města a sociálního odboru řešíme jejich budoucnost,“ doplnil starosta Malesic Aleš Tolar (STAN).
Někteří obyvatelé ubytovny nezůstávali u oken, odkud by je hasiči zachránili, ale vydávali se jim naproti přes zakouřené prostory. Takové jednání je podle odborníků jednoznačný hazard se životem.
„Pokud by se vám stalo, že při požáru zůstanete v nezasažené místnosti, kdy v ostatních prostorách je kouř, tuto místnost neopouštějte! Utěsněte prostor pode dveřmi například oblečením, ručníky, či ložním prádlem. Přesuňte se k oknu, které otevřete a snažte se na sebe upozornit hlukem, křikem, vyvěšením například oblečení z okna. Volejte tísňovou linku 150, kde nahlásíte, v jaké části budovy se nacházíte. Pokud by se kouř dostával i k vám do místnosti, držte se při zemi," doporučují hasiči. Zplodiny hoření, které při požáru vznikají jsou totiž koktejlem vysoce toxických látek a jsou příčinou mnohem vyššího počtu úmrtí než samotný oheň či sálavé teplo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.