Počasí dnes-4 °C, zítra1 °C
Úterý 14. ledna 2025  |  Svátek má Radovan
Bez reklam

Ubytovny v Plzni inkasují ročně půl miliardy korun, mnohdy tam žijí lidé s dětmi v otřesných podmínkách

V Plzni bydlí přes 6000 lidí na ubytovnách, většina z nich jsou cizinci. Taková jsou zjištění organizace sociálních služeb Ponton, která zmapovala 76 ubytoven v západočeské metropoli. Polovinu ubytovaných tvoří uprchlíci, ve více než dvou třetinách ubytoven bydlí i děti. Méně než 13 procent ubytovacích kapacit má sociální zařízení na pokojích.

„A budou tady samozřejmě ubytovny, o nichž nevíme. Takže ta čísla jsou vyšší," uvedl Viktor Davídek z organizace Ponton, který zároveň vede městem podporovaný projekt Monitorovací centrum pro ubytovny v Plzni, který začal v září 2022 a skončí letos. Ve většině případů vlastní ubytovny Češi nebo české firmy. Část ubytoven, které jsou v držení pracovních agentur, vlastní cizinci.

„Jako pes na řetězu“: Propojení plzeňských ubytoven, pracovních agentur a vazby na politiku

Jedno lůžko na pěti čtverečních metrech za 6 000 měsíčně. Další tisíc korun za ložní prádlo a také poplatky za internet, praní, sušení nebo vaření. K tomu neustálý dohled zaměstnavatele, nedostatek soukromí, a hlavně možnost bydlení podmíněná...

Cena za noc je průměrně 227 korun, měsíční platba přes 6808 Kč. „Za měsíc inkasují provozovatelé plzeňských ubytoven přes 35 milionů, ročně tedy téměř půl miliardy korun. Jsou to ale konzervativní odhady. V naprosté většině se platí za osobu, aby 'obchodníci s chudobou' vytáhli z lidí co nejvíc peněz," zdůraznil Davídek. Podle něj s uprchlickou krizí přišla spousta ubytovatelů a zaměstnavatelů s novými kořistnickými praktikami. „Mají takřka absolutní kontrolu nad financemi ubytovaných, dochází tam často k následnému pokutování, dalším poplatkům a lidé se dostávají do pasti chudoby, protože našetřit na ubytovně je víceméně nemožné," uvedl.

Ubytovny jsou v bývalých hotelech, činžácích i firemních objektech, které jsou často ve špatném až dezolátním stavu. A kvůli tomu, že velké podniky shánějí stále nové zaměstnance, tak pořád přibývají, nejvíc teď v původně bytových domech. „Pro majitele je to šance, jak zněkolikanásobit příjem. Za byt 2+1 je běžná cena za nájem je 14 000 korun. Když ale do každé místnosti dáte čtyři postele, tak tam můžete ubytovat osm lidí, z nichž každý bude platit sedm až osm tisíc měsíčně," uvedl Davídek.

Štěnice, švábi a místo oken karton

Ponton ubytovny klasifikoval - nejhorší jsou ubytovny poslední instance, které tvoří přibližně pětinu z monitorovaných. „Jsou často geograficky vyloučené, u betonárek, teplárny, kovošrotu, kde je velký hluk, prašnost a nebezpečné a nestimulující prostředí pro děti, dále nevyhovující hygiena a časté požáry," uvedl specialista na monitoring. Bydlí tam převážně lidé, pro něž to je jediná alternativa. Velká diskriminace je podle Davídka kvůli barvě pleti, ale ještě větší je kvůli počtu dětí. Pro rodiny se čtyřmi dětmi už je téměř nemožné sehnat nájemní bydlení, řekl.

Agentura cizince řekla, že nemá nárok na nástup na rizikové těhotenství. Porodila předčasně, dítě zemřelo

Novodobí otrokáři stále zneužívají ukrajinské uprchlíky. Jednou z mnoha jejich obětí byla i těhotná žena, která se bála, že jí vyhodí ze zaměstnání. Dál pracovala, nechodila na prohlídky k lékaři a ze stresu nakonec předčasně porodila a přišla o...

Rodiny platí lůžka ze sociálních dávek, kdy doplatek na bydlení ani celou částku nepokryje. Provozovatelé mají podle Davídka velký přehled o příjmech i dávkách. „Na spoustě ubytoven, hlavně poslední instance, jsou štěnice, švábi a místo oken kartony," řekl Davídek. Musí se tam hradit další poplatky. Téměř všude za použití pračky, nejčastěji kolem 50 korun, ale na jedné ubytovně je to i třikrát tolik.

Výhodná spolupráce s agenturami

Agenturní ubytovny, jichž je přibližně 60 procent, jsou pro majitele velmi pohodlné. „Když se tam vyskytne problém, tak jen kontaktuje agenturu, aby ho vyřešila. Ta potom 'svého' člověka pokutuje nebo propustí. Když si firma pronajímá celý dům nebo patro, tak majitel inkasuje paušální platby i z prázdných pokojů," uvedl Davídek. V těchto objektech lidé často ani neví, kolik za bydlení platí, agentura jim to strhává ze mzdy.

Majitele továren podle Davídka ve většině případů nezajímá, kde jejich zaměstnanci bydlí. „Mají smlouvy s agenturami a nechají odpovědnost na nich. A většina firem (v jedné z největších průmyslových zón v ČR) na Borských polích využívá agenturní zaměstnance," řekl. Díky lobby velkých podniků, které chtějí nové zaměstnance, se rozšiřují programy kvalifikované migrace ministerstva průmyslu, a do ČR tak podle Davídka přichází stále více pracovníků ze třetích zemí. „Pokud by ubytovnu provozovalo město, bude garantovat určitou kvalitu a nebude docházet k obchodu s chudobou, a nevzniknou další náklady veřejným rozpočtům," dodal. Cestou je podle něj sociální bydlení, které musí podporovat stát, kraje i města a obce. Pokračující krize bydlení podle Davídka dopadá na všechny, nejvíce na rodiny s dětmi, matky samoživitelky, seniory a handicapované.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Policie ČR

Štítky ubytovny, obchod s chudobou, vykořišťování, sociální bydlení, nedostatek bytů, pracovní agentury

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ladislava Blažkova

Kapitalismus s /NE/lidskou tváří!!

Dnes, 18:16Odpovědět

Ubytovny v Plzni inkasují ročně půl miliardy korun, mnohdy tam žijí lidé s dětmi v otřesných podmínkách  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.