Svou práci vnímala jako poslání. Těmito slovy popisují Veronika s Terezou svou maminku Evu, která donedávna pracovala jako ergoterapeutka v domově důchodců Diecézní charity Plzeň. Dokonce o své práci začala psát i knížku. Jenže jednoho dne se bez varování dostavil těžký epileptický záchvat. Následná vyšetření odhalila nádor na mozku, který lékaři později specifikovali jako glioblastom, jeden z nejagresivnějších typů mozkových nádorů. Rodina teď shání peníze na drahou terapii. Jeden rok vyjde na sedm milionů korun.
Vše vypadalo jako další obyčejný den a procházka po okolí. Najedou dostala Eva těžký epileptický záchvat. Posléze se dozvěděla krutou diagnózu, kterou si ročně vyslechne zhruba 300 lidí z deseti milionů.
„Naše maminka dosud žila naplněným životem. Svou práci vnímala jako poslání. Jako ergoterapeutka věnovala každý den svůj čas a energii pomoci seniorům žít kvalitnější a šťastnější život. Kromě toho má maminka rozepsanou knížku, v níž by ráda přiblížila svou praxi a zkušenosti z této oblasti. Navzdory náročnému povolání vždy dokázala vyvážit pracovní povinnosti s péčí o rodinu a dokázala najít harmonii mezi pomocí druhým a láskou k nejbližším,“ popisují svou maminku dcery Veronika s Terezou.
Eva už absolvovala tři náročné operace mozku. Pokaždé se sice podařilo nádor odstranit, brzy ale narostl znovu. Nepomohla ani následná kombinace ozařování a chemoterapie. Navzdory všemu se nevzdává ona ani její rodina. „V současnosti existuje specializovaná terapie TTF (Tumor Treating Fields), která představuje jednu z posledních dostupných možností. Tato metoda dokáže výrazně zlepšit kvalitu života a prodloužit jej z několika málo měsíců na celé roky. Terapie je však velice finančně náročná, a proto je naším cílem nyní získat 7 200 000 korun na její uhrazení,“ vysvětluje Veronika.
Terapie TTF využívá elektrická pole k narušení dělení nádorových buněk a zpomalení jejich růstu. Tuto průlomovou metodu vyvinuli vědci v Izraeli a odtud se rychle rozšířila do celého světa. Její účinnost byla klinicky ověřena a v řadě zemí již léčbu hradí veřejné zdravotní pojištění. V České republice však zatím tato možnost neexistuje. Proto se rodina obrací s prosbou o pomoc na veřejnost a založila sbírku na platformě Donio.
„Měsíční náklady na tuto terapii se pohybují okolo 600 000 korun. Příspěvky od dárců mamince umožní podstoupit tuto životně důležitou léčbu celý jeden rok. Každý dar, bez ohledu na jeho výši, má nesmírný význam a pomáhá přiblížit ji k naději na uzdravení,“ doplňuje Veronika s Terezou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.