Ceny veřejných služeb v okresních městech Plzeňského kraje vzrostou příští rok minimálně nebo vůbec. Největší nárůst bude u ceny tepla v Tachově, meziročně naopak zlevní v Rokycanech a Domažlicích.
Plzeňská teplárenská zdraží od ledna teplo v Plzni o 4,9 procenta na 858,82 Kč/GJ s DPH. Přesto zůstane podle ředitele Václav Paška mezi teplárnami s nejnižšími cenami v ČR. Čtyřčlenná domácnost s roční spotřebou 25 GJ zaplatí za vytápění a dodávku teplé vody asi o 70 Kč měsíčně víc. Podnik dodává teplo 115 000 lidem ze 180 000 obyvatel Plzně.
Vodné a stočné zdraží krajské město o 2,3 procenta na 113,31 Kč/m3. "Vzhledem k průměrné roční spotřebě vody Plzeňanů, která činí 36 metrů krychlových, to bude za rok o 92 korun navíc, u tříčlenné rodiny o 276 korun," řekla mluvčí firmy Dana Veselá. Vodárna Plzeň zásobuje téměř čtvrt milionu obyvatel, z toho asi ze tří čtvrtin žijících v Plzni.
Ceny jednotlivých jízdenek MHD v Plzni se nezvýší. Nepřestupní papírová jízdenka bude stát 26 Kč, nepřestupní do 30 minut, která se kupuje ve voze, 24 Kč. Ceny předplatného MHD se zvednou o 1,8 procenta, roční bude za 4656 Kč.
Současná výše měsíčního nájemného u standardního bytu v Plzni je 97,59 Kč/m2. U bytů po rekonstrukci a podobě, na které si nájemník a majitel dohodnou, je cena 142,65 Kč/m2. "Od března bude u bytů se smlouvou na dobu určitou (nájemné) zvýšeno o inflaci plus tři procentní body, nejvíc o šest procent. U bytů se smlouvou na neurčito bude zvýšeno už od ledna na současné nájemné dob určitých," řekla Hana Josefová z radnice.
Poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu v Plzni se příští rok nezmění. "Cena činí 0,31 koruny za litr kapacity nádoby na odpad. Ročně se tak třeba za odvoz odpadu ze 120litrové nádoby při svozu jednou za 14 dní platí 972 korun," řekl Josefová. U daně z nemovitosti město schválilo velikostní koeficienty pro daná území tak, aby v nejvyšší možné míře respektovala dosavadní pravidla.
V Klatovech, druhém největším městě kraje, zůstane od ledna vodné a stočné na 88,97 Kč/m3 s DPH. Cena tepla, 1167 Kč/GJ s daní, se také nezmění. "Díky výši plánovaných nákladů nebylo nutné předběžnou cenu tepla zvyšovat," uvedl Miroslav Prášil, ředitel Klatovské teplárny, která zásobuje řadu podniků, provozoven služeb a více než 4000 bytů.
Nájemné v klatovských městských bytech zůstane od ledna na 102 Kč/m2 v kategorii A. Aktuální výše základního nájemného u nově uzavíraných smluv činí měsíčně 166 Kč/m2, u nájemních smluv v nízkoenergetickém domě 200 Kč/m2. "Možnost zvýšení nájemného připadá v úvahu o roční inflaci za rok 2024 od 1. července, musí být projednáno a schváleno radou města. Kvůli stoupajícím nákladům na opravy a udržování bude nárůst o inflaci navrhován," řekla jednatelka správy nemovitostí Jindřiška Kurcová.
Za odpady vydají Klatovští 450 Kč na osobu ročně, stejně jako letos, nemění se už roky ani cena jízdného v MHD, kdy dospělí zaplatí osm korun, ani sazba daně z nemovitostí, u níž město respektuje její základní zákonný rámec.
V Tachově se 14 500 obyvateli zdraží vodárenské sdružení vodné a stočné o 2,4 procenta na 99,59 Kč s. DPH. "To odpovídá meziroční inflaci. Výrazně zdražuje hlavně cena surové vody, v průměru o deset procent. Příští rok musíme počítat i se zvýšením cen materiálů, služeb i mezd," řekl předseda Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech Alexandr Žák. Cena podle něj zůstává pod celorepublikovým průměrem.
Kalkulovaná předběžná cena tepla bude 1090 Kč/GJ s DPH, což je meziroční nárůst zhruba o 40 procent. "Odráží reálnou cenu zemního plynu, zvýšené regulované poplatky za distribuci plynu určované státem, náklady na elektřinu, vyšší cenu práce i klesající výrobu tepelné energie," uvedla mluvčí radnice Tereza Kořínská. Podle ní je zdražení očekávané, protože Tachov dosud využíval výhodu dlouhodobě zajištěného levného plynu do konce roku 2024. "Teď přecházíme na ustálené reálné ceny současné doby s reálným vyúčtováním v roce 2026," uvedla.
Nájemné v městských bytech Tachov od ledna plošně nemění. Zdraží ho pouze u rozsáhlejších rekonstrukcí konkrétních bytů. Základní nájem je 57,60 Kč/m2. Plné jízdné v autobusech MHD se nezmění - pro dospělého zůstane na deseti korunách. Stejně tak roční poplatek za popelnici zůstává na 750 Kč a stejný bude i koeficient daně z nemovitosti.
Rokycany příští rok nezdraží vodné a stočné, zůstane na 136,23 Kč/m3 s DPH. Nezvedne se ani poplatek za odpady (900 Kč na hlavu a rok) a jízdné pro dospělého v MHD (14 Kč). Nájmy bytů stanoví město k 1. červenci, většinou rostou o míru inflace. "Od července 2025 je jeho cena 109, 87 Kč/m2," uvedla mluvčí radnice Adriana Koláčková. Město neuvedlo cenu tepla, protože nespravuje tepelné hospodářství. Na webu dodavatele Energie AG Teplo Bohemia je nová cena včetně daně 999 Kč/GJ, což je díky příznivým cenám plynu meziročně o desetinu méně, už letos byl pokles o třetinu. "Daň z nemovitosti pro domácnosti zůstane stejná. Ke zvýšení však dojde u nemovitých věcí sloužících k podnikání v průmyslu, stavebnictví, dopravě, energetice a zemědělské výrobě," řekla.
Domažlice zvyšují vodné a stočné o tři procenta na 111,56 Kč/m3 s DPH. Kalkulovaná cena tepla s DPH klesne téměř o pět procent na 1112 Kč/GJ, letos už se díky příznivé ceně plynu meziročně snížila téměř o čtvrtinu. Za odpad zaplatí dospělí o padesátikorunu více, tedy 800 Kč, snížená sazba 500 Kč pro osoby do 15 let zůstane stejná. "Chceme tak podpořit rodiny s dětmi," řekl starosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL). Plné jízdné MHD zůstane na osmi korunách, nájmy a daň z nemovitosti se nezmění.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.