Počasí dnes-3,2 °C, zítra-0,2 °C
Středa 22. ledna 2025  |  Svátek má Slavomír
Bez reklam

Akva Tera slaví další úspěch, vylíhla se tam mláďata ohroženého leguána a asexuálního baziliška

Zoo Plzeň se dlouhodobě pyšný řadou teraristických úspěchů a teď k nim přibyl další. V městské expozici Akva Tera se v inkubátoru vylíhla dvě mláďata ohrožených leguánů fidžijských. Jde o samce a samičku. Na svět se ze skořápky také už podívalo šest samiček asexuálního baziliška druhu Laemanctus julioi z Hondurasu.

„V prvních prosincových dnech se vylíhla v inkubátoru mláďata dvou druhů ještěrů. Jejich rodiče jsou k vidění v expozici, mláďata jsou zatím v chovatelském zázemí,“ prozradil mluvčí Zoo Plzeň Martin Vobruba. U leguánů fidžijských přišel na svět nejdříve poslední listopadový den samec a o dva dny později i samice. Po dalších dvou dnech je dali do společného terária.

Leguán fidžijský je smaragdově zelený ještěr, který se vyskytuje na ostrovech Lau v souostroví Fidži, které leží v tropickém pásmu v Tichém oceánu. Rovněž se vyskytuje na souostroví Tonga, kam jej zavlekli lidé. Leguáni obývají především tropické nížinné lesy na pobřeží a mokřady. Významnou část dne tráví na větvích stromů, kde i hledají potravu, především květy, listy nebo ovocné plody. Nejvíce je ohrožuje ztráta životního prostředí způsobená kácením, zemědělstvím nebo lesními požáry. Likvidují je ale i nepůvodní predátoři, třeba toulavé kočky.

Bazilišci se líhnou vždy jako samice

Nejmenší bazilišci se vylíhli 2. a 3. prosince. Už v říjnu se vyklubaly z vajec další čtyři samičky. „Inkubace trvala necelé dva měsíce, přesně 55 dní, a úspěšnost byla stoprocentní. Tito bazilišci jsou klidní a přijímají malé cvrčky,“ pokračuje Vobruba s tím, že v expozici návštěvníci mohou spatřit osmičlennou skupinu tohoto druhu.

Zajímavostí je u tohoto druhu takzvaný partenogeneze. Samice totiž kladou neoplozená vejce, ze kterých se vždy líhnou opět samice. „Za tímto baziliškem se v roce 2022 vydala přírodovědecká expedice Neuron, jejímž členem byl i zoolog plzeňské zoo Tomáš Peš,“ doplnil Vobruba. Vědci se snažili v Hodurasu odchytit jedince žijící ve volné přírodě a zkoumali, jestli je tento druh asexuální i v přírodě.

Expozice Akva Tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady při tehdejším Parku kultury a oddechu v roce 1962. V nové podobě se otevřela v roce 2001. Představuje tropické ryby, hady, želvy, agamy, pavouky, gekony, chameleony či žáby. O současný vzhled, kolekci a zaměření Akva Tery se zasloužil tým v čele s Vítězslavem Honsou. Logo s pralesničkou vytvořil Pavel Žilák. Akva Tera je otevřena denně. Průměrná roční návštěvnost je kolem 16 000 lidí.  

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Martin Vobruba

Štítky Akva Tera, ochovy, plazy, mláďata, ohrožený leguán, asexuální bazilišek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Akva Tera slaví další úspěch, vylíhla se tam mláďata ohroženého leguána a asexuálního baziliška  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.