Postupně už začíná stoupat hladina vody v obří přehradě Hracholusky na Plzeňsku, která je největší na západě Čech. Vodohospodáři ji museli snížit o šest metrů. Důvodem byla tříměsíční oprava vodní elektrárny umístěné v hrázi přehrady. Energetici spustili zpět do šachty 14 tun vážící rychlouzávěr, který předtím vyzvedli, aby prošel nutnou opravou. Důležitá část zařízení dokáže během 20 vteřin zabránit vodě k přítoku na turbínu.
Vodní elektrárna umístěná v hrázi přehrady Hracholusky dokončila po necelých třech měsících svoji plánovanou modernizaci. Energetici spustili v těchto dnech zpět do šachty cca 20 metrů pod vodní hladinu obří rychlouzávěr. Ocelová tabule má rozměry 3,5 x 4,1 metrů a váží 14 tun. Jednalo se o opravu za 1,5 milionu Kč. Vodní hladina přehrady Hracholusky tak začne po dohodě s vodohospodáři postupně stoupat.
Po razantním snížení hladiny přehrady se na některých místech na dně objevily pozůstatky bývalých domů z bývalých vesnic, které musely ustoupit stavbě a voda je zatopila. Vedle domů a hospodářských stavení z vody trčely i dva prvorepublikové betonové bunkry, zvané řopíky. Ty jsou jinak hluboko pod hladinou. Z vody vystoupí jen v dobách největšího sucha nebo když se přehrada upouští v očekávání velké vody a před jarním táním sněhu.
„Hracholusky ročně vyrobí elektřinu postačující k pokrytí spotřeby 2 300 tisíc domácností. Zpět do sítě ji začnou opět dodávat od začátku letošního prosince,“ uvedl to mluvčí společnosti Karel Samec. ČEZ postupně modernizuje všechny typy vodních elektráren, aby plnily zvýšené nároky na rychlou a spolehlivou dodávku i v éře moderní energetiky.
„Elektrárna Hracholusky je důležitým prvkem energetické soustavy v regionu Plzeňska díky své schopnosti začít během několika desítek vteřin dodávat do sítě energii a přispět ke stabilizaci soustavy. Pravidelně proto elektrárnu udržujeme v odpovídající kondici a výměnou rychlouzávěru jsme navázali na opravy strojních i technologických prvků elektrárny v předchozích letech. V rámci nápravných opatření při snižování hladiny jsme například financovali sběr chráněných živočichů na březích přehrady,“ říká Róbert Heczko, ředitel Vodních elektráren ČEZ.
„Na Kaplanovu turbínou se za plného provozu řítí každou vteřinu 13 kubíků vody. Takovou vodní masu umí rychle a účinně zastavit jen skutečně těžký blok rychlouzávěru. Aby ten současný stále splňoval vysoké nároky na bezpečnost, byl vyzdvižen z vody a přímo tady v hale strojovny ho specializovaná dodavatelská firma za několik týdnů opravila. Kromě toho jsme modernizovali i spodní těsnící práh, na který celá tabule při zavírání dosedá,“ doplňuje Jiří Metlický, vedoucí provozu malé vodní elektrárny Hracholusky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.